Czy pracodawcy wprowadzą obostrzenia dla niezaszczepionych pracowników? Problemem są aktualne przepisy

Rząd nie ogłasza decyzji dotyczących ewentualnych obostrzeń dotyczących osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Kwestia szczepień jest też coraz istotniejsza dla pracodawców. Jak informuje "DGP", firmom coraz bardziej doskwierają ograniczenia w pozyskiwaniu informacji o tym, którzy z pracowników zaszczepili się przeciwko COVID-19.
Zobacz wideo

Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzanie obostrzeń dla osób, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi. Wszystko w obawie przed skalą i skutkami IV fali pandemii. W Polsce na razie nie ma żadnych decyzji w tej sprawie. Na razie premier zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja dotycząca obowiązkowego szczepienia pracowników służby zdrowia.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", nawet jeśli rząd nie wprowadzi istotnych obostrzeń dla niezaszczepionych pracowników, to wyręczą go zatrudniający. Według gazety firmom coraz bardziej doskwierają ograniczenia w pozyskiwaniu informacji o tym, którzy z pracowników przyjęli preparat przeciwko COVID-19.

- Taka wiedza umożliwiłaby skuteczniejsze zadbanie o bezpieczeństwo zatrudnionych, klientów oraz kontrahentów. Pracodawca mógłby podjąć odpowiednie działania organizacyjne, np. skierować osoby niezaszczepione do pracy zdalnej, jeśli oczywiście umożliwia to rodzaj wykonywanych obowiązków, lub przenieść je na stanowiska niewymagające bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, klientami itp." - powiedział w rozmowie z "DGP" prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Teraz przeszkodą ku temu są przepisy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z Kodeksem pracy zatrudniający może pozyskać informacje dotyczące stanu zdrowia pracownika, ale tylko za zgodą pracownika i z jego inicjatywy.

DOSTĘP PREMIUM