Koronawirus w Polsce. Liczba zakażeń rośnie. Padł rekord nowych przypadków w lipcu

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 138 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższy dzienny bilans w lipcu. W związku z COVID-19 ostatniej doby zmarły 3 osoby.
Zobacz wideo

"Mamy 138 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej nowych zakażeń, po 20, odnotowano w Małopolsce i na Śląsku. 18 przypadków wykryto na Mazowszu, a 13 na Pomorzu. 

Resort podał też, że z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 2 osoby. 

W szpitalach jest 308 chorych z COVID-19, a 44 z nich jest podłączonych do respiratorów. Ministerstwo poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6195 łóżek i 610 respiratorów.

138 to najwyższa dzienna liczba zakażeń w lipcu. Dzień wcześniej, 27 lipca, wykryto 106 przypadków, a w poniedziałek 26 lipca - 74. Nie odnotowano wtedy żadnego zgonu. Przez wiele dni w lipcu liczba nowych przypadków nie przekraczała 100, a 5 lipca było ich ledwo 38. 

Koronawirus w Polsce. Ograniczenia dla niezaszczepionych?

Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzanie obostrzeń dla osób, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi. Wszystko w obawie przed skalą i skutkami IV fali pandemii. W Polsce na razie nie ma żadnych decyzji w tej sprawie. Na razie premier zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja dotycząca obowiązkowego szczepienia pracowników służby zdrowia.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", nawet jeśli rząd nie wprowadzi istotnych obostrzeń dla niezaszczepionych pracowników, to wyręczą go zatrudniający. Według gazety firmom coraz bardziej doskwierają ograniczenia w pozyskiwaniu informacji o tym, którzy z pracowników przyjęli preparat przeciwko COVID-19.

Z kolei Wirtualna Polska przedstawiła wyniki sondażu dotyczącego ograniczeń dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Wynika z nich, że 53,7 proc. ankietowanych jest przeciwko brakowi jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych, zaś 41 proc. badanych uważa, że nie powinny ich spotykać żadne ograniczenia. 4,4 proc. badanych nie miało wyrobionej opinii.

Jeśli chodzi o zakaz wstępu do restauracji i kawiarni, to opowiedziało się za tym 40,1 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 54,6 proc. Z badania dla Wirtualnej Polski wynika również, że 58,6 proc. respondentów nie popiera zakazu wstępu do centrów handlowych dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciw COVID-19. Za opowiedziało się 34,1 proc. Odpowiedzieć na to pytanie nie potrafiło 7,3 proc. pytanych.

Koronawirus w Polsce. Wrócą obostrzenia? 

- Zegar tyka, czas idzie nieubłaganie do przodu. Dzisiaj już nie zadajemy sobie pytania czy będziemy mieli do czynienia z czwartą falą, tylko kiedy ona nastąpi i jak intensywna będzie - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślał, że przy wyższym poziomie zaszczepienia, apogeum czwartej fali "nie będzie stanowiło zagrożenia dla wydolności szpitali". - Każde szczepienie to jest zmniejszanie ryzyka tego, co się będzie działo na jesieni - zaznaczał. 

Szef resortu zdrowia został zapytany, czy brany jest pod uwagę wariant regionalizacji obostrzeń ze względu na liczbę zaszczepionych osób w danym regionie. - Tak, absolutnie tak - odpowiedział Niedzielski. Dopytywany, czy można mówić o liczbach, od których zaczynałaby się regionalizacja, przypomniał, że wcześniej wyznacznikiem była liczba zakażeń czy liczba zajętych łóżek respiratorowych.

- W tej chwili parametrem, który będzie naprawdę w głównej mierze decydował, jest regionalny poziom wyszczepienia, bo to się wprost przekłada na ryzyka związane z tym, o czym przed chwilą mówiłem, czyli z jednej strony możliwość kończenia tej choroby w szpitalu, a z drugiej - to największe ryzyko dotyczące zgonu - tłumaczył. - Te regiony, gdzie poziom wyszczepienia jest większy, w automatyczny sposób nie są narażone na takie obostrzenia, bo tam ryzyko jest po prostu mniejsze - powiedział Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Liczba zakażeń znów rośnie

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem od 12 marca 2020 roku, w którym nikt w Polsce nie zmarł na koronawirusa ani z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. Ministerstwo Zdrowia poinformowało wówczas o 52 nowych zakażeniach. Specjaliści już wtedy przestrzegali, że to nie koniec pandemii i przekonywali do szczepień.

Najwyższą dzienną liczbę zakażeń odnotowano 1 kwietnia 2021 roku, gdy potwierdzono 35 251 nowych zakażeń. Najwięcej zgonów, 954, potwierdzono 8 kwietnia 2021 roku. Z kolei 19 marca 2021 roku łączna liczba zakażeń przekroczyła 2 miliony. 

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM