Pfizer: Trzecia dawka szczepionki "silnie" zwiększa ochronę przed wariantem delta

Trzecia dawka szczepionki firmy Pfizer/BioNTech "silnie" zwiększa ochronę przed wariantem Delta koronawirusa. Poziomy przeciwciał są pięciokrotnie wyższe niż po drugiej dawce - twierdzi producent leku.
Zobacz wideo

W opublikowanym w środę raporcie za drugi kwartał Pfizer poinformował, że poziom przeciwciał przeciwko wariantowi Delta u osób w wieku od 18 do 55 lat, które otrzymały trzecią dawkę szczepionki, jest ponad pięciokrotnie wyższy niż po drugiej dawce.

Ponadto trzecia dawka, tzw. dawka przypominająca, zapewniła wysoką ochronę przed oryginalnym wariantem koronawirusa i szczepem Beta, który po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki.

Niewiele krajów osiągnęło etap, na którym są gotowe do podawania trzecich dawek preparatów Pfizer/BioNTech, AstraZeneca czy Moderna, choć niektóre mieszają szczepionki w celu uzyskania lepszej ochrony.

W swoim raporcie za drugi kwartał Pfizer przekazał, że "prowadzi już rozmowy z urzędami regulacyjnymi" na temat swojej dawki przypominającej i w sierpniu chce wystąpić o pozwolenie na jej stosowanie w USA w sytuacji wyjątkowej (ang. emergency use authorisation - EUA).

Koncern poinformował również, że pierwsza partia "szczepionki na wariant Delta" została już wyprodukowana, a "badania kliniczne rozpoczną się w sierpniu", pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych.

Trzecia dawka szczepionki

Firma Pfizer już na początku miesiąca poinformowała, że złoży wniosek o dopuszczenie podawania trzeciej dawki jej szczepionki przeciw COVID 19. Według lekarzy i ekspertów trzecia dawka szczepionki wzmocni odporność na zakażenia koronawirusem (nie tylko wariantem delta).

- To ważne zwłaszcza dla niektórych grup osób - mówiła wtedy w TOK FM prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. - Mówię tutaj o osobach starszych, medykach. Ta trzecia dawka przypominająca jeszcze podniesienie nasz poziom ochrony, stężenie przeciwciał i ilość komórek, które będą reagowały na wirusa albo nasze zakażone komórki - tłumaczyła ekspertka.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM