"Są dni, kiedy nie przychodzi żadna osoba na pierwszą dawkę". Zamykają się kolejne punkty szczepień w Małopolsce

Od czwartku punkt szczepień przy ul. Kopernika w Krakowie, prowadzony przez Szpital Uniwersytecki, przestanie działać. To kolejny taki obiekt zamykany w Małopolsce z powodu braku zainteresowania szczepieniami. - Zdarzają się dni, kiedy nie przychodzi żadna osoba na pierwszą dawkę - mówiła rzeczniczka szpitala.
Zobacz wideo

Szpital Uniwersytecki w Krakowie prowadził dwa punkty szczepień. Pierwszy przy ul. Jakubowskiego – w nowej siedzibie placówki. Punkt ten został zlikwidowany 11 lipca. Drugi punkt szpitalny, przy ul. Kopernika, będzie działał do środy.

- Obserwujemy bardzo duży spadek zainteresowania szczepieniami. Zdarzają się dni, kiedy nie przychodzi żadna osoba na pierwszą dawkę. Pozostałe dni to kilka, maksymalnie kilkanaście osób. Stąd szpital zdecydował o likwidacji tego punktu, na co uzyskaliśmy zgodę wojewody – powiedziała rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska.

Szpital zadeklarował, że jak tylko zainteresowanie szczepieniami wzrośnie, wznowi działalność.

Zamknięto też punkt w Tarnowie

23 lipca zamknięty został miejski punkt szczepień powszechnych w hali przy ul. Gumniskiej w Tarnowie. Miejsce to w sierpniu ma powrócić do pierwotnej funkcji – organizacji imprez sportowych.

Prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie Jan Musiał zapewnił, że w mieście jest jeszcze kilkanaście punktów, gdzie można się szczepić. - W każdym z nich są miejsca. Nie ma więc już potrzeby, by utrzymywać tak kosztowną salę, kiedy przyjąć szczepionkę można praktycznie bez kolejki w innych punktach – zaznaczył.

Z kolei największy punkt szczepień w Małopolsce mieści się w hali Expo w Krakowie. Dotychczas wykonano tu co najmniej 120 tys. zastrzyków. Ostatnio do Expo zgłasza się po ok. 100 osób dziennie, podczas gdy w poprzednich miesiącach było to nawet 1,6 tys. dziennie.

Ze względu na spadek zainteresowania punkt ograniczył godziny pracy do pięciu dni w tygodniu, każdego do godz. 15.00. - Na pewno będziemy działać do końca sierpnia w hali Expo przy ul. Galicyjskiej. Pod koniec sierpnia zdecydujemy, co dalej – czy zostajemy w Expo, czy się przenosimy na teren szpitala. Wiele zależy od dalszego zainteresowania szczepieniami i tego, czy będą podawane trzecie dawki – powiedział PAP prezes szpitala im. Ludwika Rydygiera, koordynującego akcję w tym miejscu Artur Asztabski. Dodał, że lokalizacja przy ul. Galicyjskiej jest najlepsza, m.in. ze względu na dojazd i parking. - Na terenie szpitala Rydygiera może być trudno znaleźć dodatkową przestrzeń – ocenił.

Coraz więcej parafii angażuje się w akcje szczepień

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień, na terenie województwa działa ponad 660 punktów szczepień, w tym 152 w Krakowie. Można zaszczepić się w dużych punktach powszechnych, przychodniach POZ, aptekach i w galeriach handlowych.

- Mieszkańcy Krakowa i Małopolski mają cały czas bardzo wiele możliwości, żeby się zaszczepić. Urząd Miasta Krakowa od początku wakacji organizuje weekendowe akcje szczepień w popularnych lokalizacja i w autobusie. W całej Małopolsce organizowane są plenerowe akcje szczepień w trakcie różnych wydarzeń dla mieszkańców. Coraz więcej parafii angażuje się w akcje szczepień – powiedziała rzeczniczka małopolskiego NFZ.

W woj. małopolskim wykonano prawie 3 mln zastrzyków. W pełni zaszczepionych jest ponad 1,3 mln osób. W całym kraju zaszczepiło się ok. 34,5 mln mieszkańców, w tym ok. 17,5 mln jest w pełni zaszczepionych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM