Koronawirus w Polsce. Prawie 100 nowych zachorowań na COVID-19 i zero zgonów

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 91 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 ostatniej doby nikt nie zmarł. Eksperci jednak już wielokrotnie podkreślali, że poniedziałkowe dane nie powinny uspokajać, bo przeważnie są niższe niż w pozostałe dni tygodnia.
Zobacz wideo

Badania potwierdziły 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu COVID-19 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w województwach: śląskim (12), małopolskim (11), lubelskim (9) i mazowieckim (9).

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 883 120 przypadków. Zmarło 75 261 osób z COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Bilans epidemii

W niedzielę resort zdrowia poinformował o 91 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 nikt nie zmarł. Z kolei w sobotę 31 lipca resort zdrowia podał, że koronawirusem zaraziły się 153 osoby, tyle samo zakażeń było dzień wcześnie. W czwartek 29 lipca wykryto 167 nowych zakażeń koronawirusem i był to najwyższy dobowy przyrost zachorowań w lipcu. W związku z COVID-19 zmarło 5 osób. Dzień wcześniej - 28 lipca - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 nowych przypadkach koronawirusa i 3 ofiarach śmiertelnych.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna. Tym bardziej, że zaszczepieni przeciwko COVID-19 są w naszym kraju mniejszością. Na razie w pełni zaszczepionych jest ponad 17 mln 100 tys. osób.

Najwyższą dzienną liczbę zakażeń od początku pandemii odnotowano 1 kwietnia 2021 roku, gdy potwierdzono 35 251 nowych zakażeń. Najwięcej, niemal 6 tysięcy przypadków, wykryto wówczas na Śląsku, drugie w kolejności było Mazowsze. Potwierdzono także sporo ponad 600 zgonów. W tamtym czasie dopiero zaczynała się rejestracja na szczepienia dla osób poniżej 60. roku życia, a główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban mówił o zakazie przemieszczania się i godzinie policyjnej. 

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

Najwięcej zgonów z powodu COVID-19 - 954 - potwierdzono 8 kwietnia 2021 roku. Jednak Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło wtedy, że to wynik "opóźnień w raportowaniu placówek medycznych spowodowanych okresem świątecznym".  Wcześniej najwięcej zgonów zanotowano jesienią 2020 roku, w szczycie drugiej fali pandemii. 25 listopada zmarło 674 pacjentów z COVID-19.

Z kolei 19 marca 2021 roku łączna liczba zakażeń od początku pandemii przekroczyła 2 miliony. Tamtego dnia odnotowano 25 998 nowych zachorowań. Zmarło 419 osób. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 2 010 244, a zgonów do 48 807. Następnego dnia, 20 marca, ze względu na rosnącą liczbę zachorowań zaostrzone zostały epidemiczne obostrzenia. Lockdown zaczął obowiązywać nie tylko w czterech województwach, ale w całej Polsce. 

Koronawirus w Europie. Wariant delta pogarsza sytuację

Sytuacja epidemiczna zaczęła się pogarszać w krajach, gdzie zaatakował wariant Delta koronawirusa. Pod koniec lipca portugalskie ministerstwo zdrowia przekazało, że 99 proc. nowych zakażeń koronawirusem w Portugalii jest spowodowanych właśnie przez wariant Delta. Hiszpańskie służby informowały w tym samym czasie, że jest to ok. 70 proc., a szefowa Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom podała, że w USA wykryty w Indiach wariant odpowiada za 83 proc. nowych przypadków COVID-19. 

6 lipca WHO ostrzegała, że w ciągu najbliższego miesiąca wariant Delta koronawirusa będzie dominował na całym świecie. Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia, na razie wykryto go już w 124 krajach, w tym także w Polsce, ale szybko się rozprzestrzenia. Organizacja przewidywała, że 200 milionów potwierdzonych przypadków tej odmiany SARS-CoV-2 to kwestia kilku tygodni. 

Delta najbardziej rozprzestrzenia się w Europie oraz w regionie zachodniego Pacyfiku. Sprzyja temu zniesienie restrykcji w wieku krajach, ponieważ zaczęła spadać liczba hospitalizacji oraz zgonów. Nowy wariant jest jednak bardziej zakaźny i przenosi się głównie na osoby, które nie zostały zaszczepione albo poprzestały na jednej dawce preparatu przeciwko COVID-19.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM