Muszki owocówki - jak się ich pozbyć? Sprawdzone sposoby

Przychodzi lato, a wraz z nim muszki owocówki. Jak się ich pozbyć? Kilka małych muszek potrafi w kilka dni skolonizować całą kuchnię. Dlatego warto znać prawdzone sposoby na muszki owocówki w domu.
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Muszki owocówki - skąd się biorą?
  • Muszki owocówki - jak się ich pozbyć?
  • Jakie są sposoby na muszki w domu?

Muszki owocówki - skąd się biorą?

Muszki owocówki to nieodłączni mieszkańcy niemal wszystkich domów. Wystarczy zostawić niezakręcony słoik dżemu albo niezawiązany worek na śmieci, by te drobne owady rozpleniły się po całej kuchni. Od pojawienia się pojedynczych osobników do prawdziwej inwazji mija tak niewiele czasu, że muszki owocówki wydają się dosłownie pojawiać "z powietrza". Wywilżna karłowata (Drosophila melanogaster), bo tak brzmi właściwa nazwa tego gatunku, należy do rzędu muchówek i osiąga zawrotne 2-3 mm długości. Niewiele jak na tak irytującego szkodnika.

Skąd się biorą muszki owocówki? Po prostu wlatują do domów zwabione zapachem rozkładających się owoców i warzyw. Owady żerują i rozmnażają się w naszym pożywieniu, przy okazji je zanieczyszczając. Dlatego nie powinno się ignorować pojawienia się małych, brązowych meszek, bo te mogą bardzo szybko opanować pomieszczenie. Wywilżna karłowata to prawdziwa sprinterka dojrzewania. Jedna samica jednorazowo potrafi złożyć ok. 50 jaj. Wystarczy 12 godzin, by z ich wnętrza wydostały się larwy, które w ciągu następnych czterech dni zasilą szeregi dorosłych osobników.

Muszki owocówki - jak się ich pozbyć? Sposoby na muszki w domu

Jedna czy dwie muszki owocówki mało komu przeszkadzają. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy owady zaczynają latać chmarami po całej kuchni. Pełno ich na owocach, w śmieciach i zlewie. Dlatego warto wiedzieć, jak się pozbyć muszki owocówki? Choć owady są irytujące, to istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się ich z domu. Przede wszystkim należy postawić na profilaktykę.

Wywilżna karłowata pożywia się i składa jaja w pobliżu gnijących owoców, a więc latem najlepiej częściej wynosić śmieci i nie zostawiać resztek jedzenia na wierzchu. Owoce oraz warzywa, zwłaszcza te dojrzałe, powinno się schować do lodówki. Jeśli wypuszczą sok, powinno się go dokładnie wytrzeć. Podobnie z rozlanym alkoholem, ponieważ ten również przyciąga muszki owocówki.

Co jednak, kiedy meszki już się pojawiają, i to w zawrotnej liczbie? Istnieją sprawdzone sposoby, żeby pozbyć się muszek owocówek, także te domowe.

1. Pułapka z płynem do mycia naczyń

Do niewielkiego słoika wlej w równych proporcjach wodę, sok lub ocet jabłkowy i płyn do mycia naczyń. Muszki będą wlatywać w ciecz, ale już z niej nie wylecą.

2. Pułapka z dżemem lub owocami

a. Włóż do niewielkiego pojemnika kawałki owoców lub kilka łyżek dżemu. Następnie owiń pojemnik folią spożywczą i naciągnij ją. Otwór powinien być szczelnie osłonięty.

b. Naciągniętą folię kilkukrotnie nakłuj widelcem. Dziury powinny być na tyle drobne, by muszki po wleceniu do środka, nie mogły się wydostać z pułapki.

3. Olejki eteryczne i świece zapachowe

W pomieszczeniu, gdzie pojawiły się muszki owocówki, można użyć olejków eterycznych lub świec zapachowych, które mają charakter odstraszający. Owady nie tolerują zapachu lawendy i mięty.

4. Odkurzacz

Muszki owocówki bardzo łatwo można wciągnąć do odkurzacza. Dotyczy to zwłaszcza tych przypadków, kiedy pojawiają się stadnie - łatwiej je wtedy wyłapać.

5. Sklepowe pułapki

W sklepach dostępne są pułapki na muszki owocówki w postaci lepów, specjalnych naczyń i różnego rodzaju środków chemicznych. Ważne, by tych ostatnich nie stosować w bezpośrednim sąsiedztwie pożywienia.

DOSTĘP PREMIUM