Koronawirus w Polsce. Prawie 180 nowych zakażeń. Najwięcej w Małopolsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 176 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 6 osób.
Zobacz wideo

Ostatniej doby Ministerstwo Zdrowia odnotowało 176 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 6 osób. Najwięcej zachorowań było w województwach: małopolskim (36), mazowieckim (21), dolnośląskim (19), lubelskim (15) i śląskim (15).

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 883 624 przypadki. Zmarło 75 275 osób z COVID-19.

Wiemy, kiedy i gdzie mogą zostać wprowadzone kolejne obostrzenia

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wzrost liczby zakażeń oznaczać będzie wprowadzanie obostrzeń. - W pierwszej kolejności obostrzeniami będą objęte tereny o najniższym poziomie wyszczepienia - zapowiedział. Jak dodał, wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna. Niedzielski doprecyzował, kiedy możemy spodziewać się wprowadzania obostrzeń. - Do poziomu poniżej 1000 zakażeń na dobę nie będziemy wprowadzali obostrzeń - zapowiedział.

Stwierdził, że wariant delta jest w Polsce coraz bardziej powszechny i stanowi już ponad 80 proc. wszystkich zakażeń. - Jesteśmy w takim punkcie czasu, gdzie liczba zakażeń już zdecydowanie rośnie. Proszę zwrócić uwagę, że z tygodnia na tydzień mamy już te dynamiki wzrostowe rzędu powyżej 20 procent i tej tendencji prawdopodobnie nic na razie nie odwróci. Musimy się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach, szczególnie pod koniec sierpnia, a potem oczywiście wchodząc we wrzesień, będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem - ostrzegał minister.

Jego zdaniem, będziemy się powoli zbliżali "do granicy tysiąca czy nawet więcej zakażeń". Niedzielski podkreślił, że "jedyną bronią, którą w tej chwili mamy, którą dysponujemy, są szczepienia, które powinniśmy kontynuować".

Koronawirus w Polsce. Bilans pandemii

Wczoraj (4 sierpnia) MZ przekazało, że zdiagnozowano 164 nowe zakażenia. W związku z COVID-19 nikt nie zmarł.

We wtorek 3 sierpnia - resort zdrowia poinformował o 164 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jak poinformowało MZ, 4 osoby zmarły z powodu COVID-19. Dzień wcześniej - 2 sierpnia - odnotowano 91 zakażeń koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu COVID-19.

W niedzielę 1 sierpnia odnotowano 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sobotę 31 lipca resort zdrowia podał, że koronawirusem zaraziły się 153 osoby, tyle samo zakażeń było dzień wcześnie. W czwartek 29 lipca wykryto 167 nowych zakażeń koronawirusem i był to najwyższy dobowy przyrost zachorowań w lipcu. W związku z COVID-19 zmarło 5 osób. Dzień wcześniej - 28 lipca - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 nowych przypadkach koronawirusa i 3 ofiarach śmiertelnych.

27 lipca wykryto 106 przypadków, a w poniedziałek 26 lipca - 74. Nie odnotowano wtedy żadnego zgonu. Przez wiele dni w lipcu liczba nowych przypadków nie przekraczała 100, a 5 lipca było ich ledwie 38.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna. Tym bardziej, że zaszczepieni przeciwko COVID-19 są w naszym kraju mniejszością. Na razie w pełni zaszczepionych jest ponad 17 mln 200 tys. osób.

Najwyższą dzienną liczbę zakażeń od początku pandemii odnotowano 1 kwietnia 2021 roku, gdy potwierdzono 35 251 nowych zakażeń. Najwięcej, niemal 6 tysięcy przypadków, wykryto wówczas na Śląsku, drugie w kolejności było Mazowsze. Potwierdzono także sporo ponad 600 zgonów. W tamtym czasie dopiero zaczynała się rejestracja na szczepienia dla osób poniżej 60. roku życia, a główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban mówił o zakazie przemieszczania się i godzinie policyjnej. 

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM