Wiceminister zdrowia ostrzega: Kolejnym etapem będą wzrosty zakażeń

Z wielką uwagą przyglądamy się wskaźnikowi reprodukcji wirusa, czyli tzw. wskaźnikowi R, który pokazuje, ile osób jest zakażanych przez osobę chorą. W tej chwili dla naszego kraju ten wskaźnik wynosi już ponad jeden - poinformował w Senacie wiceminister zdrowia i senator Waldemar powiedział w środę podczas posiedzenia Senatu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby zdiagnozowano 164 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 nie zmarła ani jedna osoba. Także wczoraj (3 sierpnia) resort zdrowia informował o 164 nowych zakażeniach.

O sytuacji dotyczącej epidemii koronawirusa w Polsce mówił w Senacie Waldemar Kraska. - Z wielką uwagą przyglądamy się wskaźnikowi reprodukcji wirusa, czyli tzw. wskaźnikowi R, który pokazuje, ile osób jest zakażanych przez osobę chorą powiedział Kraska. W tej chwili dla naszego kraju ten wskaźnik wynosi już ponad jeden - poinformował wiceminister zdrowia i senator.

Na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o wartość wskaźnika R, plasuje się - jak poinformował Kraska - województwo podkarpackie 1,36, na drugim warmińsko-mazurskie 1,31, a następnie województwa: małopolskie, śląskie i opolskie. - Obserwujemy wzrost tego wskaźnika. Kolejnym etapem będą niestety wzrosty zakażeń także w tych województwach - ostrzegał.

Koronawirus. "Osoby młode i niezaszczepione trafiają w tej chwili do szpitali"

Odpowiadając na pytania senatorów, wiceminister akcentował, że największą korzyścią ze szczepień jest życie i zdrowie. - Nie zawsze przemawia to do osób młodych, które uważają, że zawsze będą młode i zdrowe. Widzimy tymczasem, że to właśnie osoby młode i niezaszczepione trafiają w tej chwili do szpitali i także z tej grupy rekrutują się osoby, które umierają na COVID-19 - powiedział wiceminister Kraska.

Od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 883 448 przypadków. Zmarło 75 269 osób z COVID-19.

TOK FM PREMIUM