Minister Niedzielski do antyszczepionkowych hejterów: Nie jesteście anonimowi. Będziemy do was docierać

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w Białymstoku zdecydowaną walkę z przeciwnikami szczepień. Działania całego rządu mają dotyczyć nie tylko fizycznych ataków na punkty szczepień, ale też np. neutralizowania dezinformacji w sieci. Skrytykował także zachowanie dwójki posłów PiS, która w połowie lipca ruszyła z publiczną interwencją do jednego z domów dziecka w związku z rzekomym przymusem szczepień przeciw COVID-19.
Zobacz wideo

Ostatnie agresywne wystąpienia przeciwników szczepień - m.in. napaść na punkt szczepień czy podpalenie sanepidu - minister Adam Niedzielski określił jako "antyszczepionkowy terror". - Bo celem tego zachowania jest nie tylko dokonanie zniszczeń, ale też zastraszenie tej części społeczeństwa, która kieruje się wynikami badań - stwierdził.

Minister zapowiedział, że w sprawie zapobiegania takim zdarzeniom siłą połączą różne resorty. Lepsza ma więc być np. ochrona punktów szczepień czy działania prokuratury w przypadku gróźb wobec lekarzy. Ale działania rządu mają też dotyczyć Internetu - minister obiecuje aktywne zwalczanie kłamstw i dezinformacji, rozpowszechnianych w mediach społecznościowych przez antyszczepionkowców.

- Mamy takie informacje, że część hejtu w sieci może pochodzić od służb związanych z innymi państwami. To jest zagrożenie dla państwowości polskiej. Mówię to z pełną odpowiedzialnością – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zapowiedział, że rząd będzie prowadził monitoring tego, co dzieje się w Internecie. - Razem z ministrem Ziobrą będziemy starali się znaleźć takie metody i kwalifikacje, aby poziom zabezpieczenia i odpowiedzi państwa odbywał się na każdym etapie – na etapie Internetu, na etapie, kiedy reaguje policja i na etapie postępowań prokuratorskich – zapowiedział minister. Zwrócił się do hejterów: - Nie jesteście anonimowi. Będziemy do was docierać.

Wytłumaczył, że "idea wolności i nadużywanie jej pod kątem głoszenia czegokolwiek, również wartości czy treści obraźliwych wobec innych osób, nie jest ideą, która prowadzi do harmonijnego funkcjonowania społeczeństwa, tylko prowadzi do podburzania, jątrzenia, dzielenia społecznego, co oparte jest też na manipulacjach.

Niedzielski: Odpowiedzialność przerasta dwójkę posłów PiS

Szef resortu zdrowia odniósł się także do zachowania dwójki posłów PiS, która w połowie lipca ruszyła z publiczną interwencją do jednego z domów dziecka w związku z rzekomym przymusem szczepień przeciw COVID-19. Na kierujących domem dziecka wylał się wtedy w sieci hejt.

- Posłowie Janusz Kowalski i Anna Siarkowska biorą na siebie odpowiedzialność i to odpowiedzialność, która ich przerasta - powiedział Niedzielski.

DOSTĘP PREMIUM