Koronawirus w Polsce. Ponad 170 nowych zakażeń. Najwięcej na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia podało dziś, że mamy 172 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 6 osób.
Zobacz wideo

"Mamy 172 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem" - podało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami również 3 osoby. 

Przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (35), małopolskiego (22), śląskiego (20), łódzkiego (12), podkarpackiego (11), zachodniopomorskiego (11), dolnośląskiego (9), podlaskiego (8), kujawsko-pomorskiego (7), pomorskiego (6), lubelskiego (5), lubuskiego (5), opolskiego (5), świętokrzyskiego (4), wielkopolskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2). 6 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Koronawirus w Polsce. Trzy przypadki wariantu lambda

Waldemar Kraska poinformował, że dotychczas w Polsce stwierdzono trzy przypadki zakażenia wariantem lambda koronawirusa. - Nie widzimy, żeby ten wariant był tak aktywny i bardziej zakaźny jak wariant delta, więc myślę, że nie będzie się rozprzestrzeniał z tak dużą siłą - powiedział wiceszef MZ. Zapewnił, że resort monitoruje nowe przypadki zakażenia tym wariantem oraz nowe mutacje, które się pojawiają.

Kraska pytany o ewentualne podanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, przekazał, że w tej chwili nie ma rekomendacji ani Rady Medycznej, ani Europejskiej Agencji Leków w tej kwestii.

Koronawirus w Polsce. Co z powrotem dzieci do szkół?

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany w czwartek w radiu RMF FM o powrót dzieci do szkół powiedział, że jest niemal pewne, że dzieci pierwszego września wrócą do nauki stacjonarnej.

To, jak długo potrwa nauka stacjonarna, zależy od poziomu wyszczepienia – zaznaczył szef resortu. - Jeżeli poziom wyszczepienia w danej szkole będzie większy, to prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się koronawirusa - wariantu delta – bo on jest już dominantą w naszych badaniach – jest o wiele mniejsze – mówił Niedzielski.

Jak zaznaczył, podejmowanie decyzji powinno być w reakcji na sytuację epidemiczną, która w tej chwili nie upoważnia do wprowadzania daleko dolegliwych rozwiązań.

Niedzielski powiedział, że czarny scenariusz mówi o 15 tys. zakażeniach w październiku. - Zakładamy, że liczba hospitalizacji będąca pochodną zakażeń będzie o 40 – 50 proc. mniejsza niż była w trzeciej fali. System ochrony zdrowia będzie w mniejszym stopniu narażony na przeciążenia - dodał.

Niedzielski przekazał też, że Rada Medyczna rekomenduje podanie trzeciej dawki szczepionki grupom najbardziej narażonym.

Koronawirus w Polsce. Bilans pandemii

Wczoraj (5 sierpnia) resort zdrowia przekazał informację o 180 nowych zakażeniach, najwięcej w Małopolsce. Zmarło sześć osób.

We wtorek (4 sierpnia) MZ przekazało, że zdiagnozowano 164 nowe zakażenia. W związku z COVID-19 nikt nie zmarł.

We wtorek 3 sierpnia - resort zdrowia poinformował o 164 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jak poinformowało MZ, 4 osoby zmarły z powodu COVID-19. Dzień wcześniej - 2 sierpnia - odnotowano 91 zakażeń koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu COVID-19.

W niedzielę 1 sierpnia odnotowano 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sobotę 31 lipca resort zdrowia podał, że koronawirusem zaraziły się 153 osoby, tyle samo zakażeń było dzień wcześnie. W czwartek 29 lipca wykryto 167 nowych zakażeń koronawirusem i był to najwyższy dobowy przyrost zachorowań w lipcu. W związku z COVID-19 zmarło 5 osób. Dzień wcześniej - 28 lipca - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 nowych przypadkach koronawirusa i 3 ofiarach śmiertelnych.

Na razie w pełni zaszczepionych jest ponad 17 mln 200 tys. osób.

Najwyższą dzienną liczbę zakażeń od początku pandemii odnotowano 1 kwietnia 2021 roku, gdy potwierdzono 35 251 nowych zakażeń. Najwięcej, niemal 6 tysięcy przypadków, wykryto wówczas na Śląsku, drugie w kolejności było Mazowsze. Potwierdzono także sporo ponad 600 zgonów. W tamtym czasie dopiero zaczynała się rejestracja na szczepienia dla osób poniżej 60. roku życia, a główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban mówił o zakazie przemieszczania się i godzinie policyjnej. 

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

TOK FM PREMIUM