Koronawirus. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Najwięcej nowych zakażeń w Małopolsce [8 sierpnia]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w niedzielę 8 sierpnia potwierdzono 122 nowych przypadków koronawirusa.
Zobacz wideo

"Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej nowych zakażeń jest w województwach małopolskim (21), mazowieckim (14) i śląskim (13).

Od marca 2020 roku wykryto w Polsce 2 884 098 przypadków zakażenia koronawirusem. 75 285 osób zmarło. 

Koronawirus w Polsce. Kaczyński o odmowie szczepień

Jarosław Kaczyński stwierdził, że nie można ulegać tym, którzy mają kłopot z analizą sytuacji i zbyt niski poziom empatii. A politycy, według prezesa PiS-u, muszą brać odpowiedzialność za trudne decyzje i ponosić ich ryzyko.

- Odmowa szczepienia to nie jest kwestia wolności jednostki. Osoby, które powołują się na wolność w kontekście szczepień, może nieświadomie, odwołują się do tezy, iż człowiek człowiekowi wilkiem. To skrajny egoizm. Granicą wolności są prawa innych ludzi. Nie wolno innych narażać na pozbawienie zdrowia czy życia - wicepremier powiedział w wywiadzie dla PAP. 

Przekonywał, że "państwo ma obowiązek uczynić wszystko, żeby doprowadzić do najwyższego stopnia zabezpieczenia przed zarazą, jaką jest COVID-19. Uważam, że nie można kierować się w tej sytuacji myśleniem o tym, aby nie narażać się jakiejś grupie wyborców. Trzeba kierować się dobrem ludzi".

Koronawirus w Polsce. Ilu zaszczepionych się zakaziło?

Zaledwie 0,66 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 osób zostało zakażonych koronawirusem- podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką to 1 mln 394 tys. 430. Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki to 9 tys. 211 przypadków.

MZ podało również, że zgony osób zakażonych po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,64 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych. Zgony te - jak zaznaczono - nie były związane ze szczepieniem.

Koronawirus w Polsce. Trzy przypadki wariantu lambda

Waldemar Kraska poinformował, że dotychczas w Polsce stwierdzono trzy przypadki zakażenia wariantem lambda koronawirusa. - Nie widzimy, żeby ten wariant był tak aktywny i bardziej zakaźny jak wariant delta, więc myślę, że nie będzie się rozprzestrzeniał z tak dużą siłą - powiedział wiceszef MZ. Zapewnił, że resort monitoruje nowe przypadki zakażenia tym wariantem oraz nowe mutacje, które się pojawiają.

Koronawirus w Polsce. Bilans pandemii

W sobotę 7 sierpnia resort zdrowia poinformował, że wykryto 181 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W piątek (6 sierpnia) podał informację o 172 nowych zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 6 osób. W czwartek (5 sierpnia) resort zdrowia przekazał informację o 180 nowych zakażeniach, najwięcej w Małopolsce. Zmarło sześć osób. We wtorek (4 sierpnia) MZ przekazało, że zdiagnozowano 164 nowe zakażenia. W związku z COVID-19 nikt nie zmarł.

We wtorek 3 sierpnia - resort zdrowia poinformował o 164 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jak poinformowało MZ, 4 osoby zmarły z powodu COVID-19. Dzień wcześniej - 2 sierpnia - odnotowano 91 zakażeń koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu COVID-19.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM