Koronawirus. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia. Najwięcej nowych zakażeń w Małopolsce [9 sierpnia]

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 64 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń jest w województwie małopolskim oraz na Śląsku i Mazowszu. W sumie, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, mamy 64 nowe zakażenia koronawirusem. "Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - przekazał resort na Twitterze.

Z danych MZ wynika, że obecnie hospitalizowanych jest 313 chorych z COVID-19, a 50 z nich przebywa pod respiratorami poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6059 łóżek i 585 respiratorów. Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywają 69 832 osoby. Wyzdrowiało dotąd 2 654 624 zakażonych.

Mało chętnych do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Kaczyński zabrał głos

Jarosław Kaczyński stwierdził, że w kwestii szczepień nie można ulegać tym, którzy mają kłopot z analizą sytuacji i zbyt niski poziom empatii. A politycy, według prezesa PiS-u, muszą brać odpowiedzialność za trudne decyzje i ponosić ich ryzyko.

- Odmowa szczepienia to nie jest kwestia wolności jednostki. Osoby, które powołują się na wolność w kontekście szczepień, może nieświadomie, odwołują się do tezy, iż człowiek człowiekowi wilkiem. To skrajny egoizm. Granicą wolności są prawa innych ludzi. Nie wolno innych narażać na pozbawienie zdrowia czy życia - powiedział w rozmowie z PAP wicepremier ds. bezpieczeństwa.

Przekonywał, że "państwo ma obowiązek uczynić wszystko, żeby doprowadzić do najwyższego stopnia zabezpieczenia przed zarazą, jaką jest COVID-19. Uważam, że nie można kierować się w tej sytuacji myśleniem o tym, aby nie narażać się jakiejś grupie wyborców. Trzeba kierować się dobrem ludzi".

Przypomnijmy, że min. Adam Niedzielski zapowiedział, że w przypadku znaczącego wzrostu liczby zakażeń, rząd zdecyduje się na wprowadzenie obostrzeń w pierwszej kolejności w rejonach, gdzie mieszka najwięcej osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Ilu zaszczepionych się zakaziło?

Zaledwie 0,66 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 osób zostało zakażonych koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką to 1 mln 394 tys. 430. Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki to 9 tys. 211 przypadków.

Z danych ministerstwa wynika, że zgony osób zakażonych po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,64 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych. Zgony te - jak zaznaczono - nie były związane ze szczepieniem.

COVID-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce

Wczoraj - w niedzielę 8 sierpnia - MZ poinformowało o potwierdzeniu 122 nowych zakażeń koronawirusa. W sobotę 7 sierpnia resort poinformował, że wykryto 181 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. A w miniony piątek (6 sierpnia) ministerstwo podało informację o 172 nowych zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 6 osób.

5 sierpnia MZ informowało, że przybyło 180 nowych zakażeń - najwięcej w Małopolsce. W związku z COVID-19 zmarło sześć osób.

Pierwsze zakażenie koronawirusem stwierdzono w Polsce 4 marca 2020 roku.

DOSTĘP PREMIUM