Koronawirus w Polsce. Najwięcej zakażeń od początku sierpnia. Najnowsze dane z MZ [10 sierpnia]

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby potwierdzono 200 nowych zakażeń. W związku z COVID-19 zmarło nikt nie zmarł.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń jest w województwach: małopolskim, lubelskim i mazowieckim. W sumie ostatniej doby przybyło w Polsce 200 zakażonych.

"Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Od początku pandemii w Polsce zdiagnozowano 2 884 361  zakażeń. 75 285 zakażonych zmarło.

Koronawirus w Polsce. Bilans epidemii

Wczoraj (9 sierpnia) resort zdrowia poinformował o 64 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19, jak wynika z danych MZ, nikt nie zmarł.

W niedzielę 8 sierpnia potwierdzono 122 nowych przypadków koronawirusa. "Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - podało Ministerstwo Zdrowia.

W sobotę 7 sierpnia resort zdrowia poinformował, że wykryto 181 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W piątek (6 sierpnia) podał informację o 172 nowych zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 6 osób.

Koronawirus w Polsce. Ilu zaszczepionych się zakaziło?

Zaledwie 0,66 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 osób zostało zakażonych koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką to 1 mln 394 tys. 430. Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki to 9 tys. 211 przypadków.

Z danych ministerstwa wynika, że zgony osób zakażonych po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,64 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych. Zgony te - jak zaznaczono - nie były związane ze szczepieniem.

Mało chętnych do szczepienia przeciwko COVID-19. Kaczyński zabrał głos

Jarosław Kaczyński stwierdził, że w kwestii szczepień nie można ulegać tym, którzy mają kłopot z analizą sytuacji i zbyt niski poziom empatii. A politycy, według prezesa PiS-u, muszą brać odpowiedzialność za trudne decyzje i ponosić ich ryzyko.

- Odmowa szczepienia to nie jest kwestia wolności jednostki. Osoby, które powołują się na wolność w kontekście szczepień, może nieświadomie, odwołują się do tezy, iż człowiek człowiekowi wilkiem. To skrajny egoizm. Granicą wolności są prawa innych ludzi. Nie wolno innych narażać na pozbawienie zdrowia czy życia - powiedział w rozmowie z PAP wicepremier ds. bezpieczeństwa.

Przekonywał, że "państwo ma obowiązek uczynić wszystko, żeby doprowadzić do najwyższego stopnia zabezpieczenia przed zarazą, jaką jest COVID-19. Uważam, że nie można kierować się w tej sytuacji myśleniem o tym, aby nie narażać się jakiejś grupie wyborców. Trzeba kierować się dobrem ludzi".

Koronawirus w Polsce. Rekordy zakażeń 

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna. 

Najwyższą dzienną liczbę zakażeń od początku pandemii odnotowano 1 kwietnia 2021 roku, gdy potwierdzono 35 251 nowych zakażeń. Najwięcej, niemal 6 tysięcy przypadków, wykryto wówczas na Śląsku, drugie w kolejności było Mazowsze. Potwierdzono także sporo ponad 600 zgonów. 

Z kolei 19 marca 2021 roku łączna liczba zakażeń od początku pandemii przekroczyła 2 miliony. Tamtego dnia odnotowano 25 998 nowych zachorowań. Zmarło 419 osób. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 2 010 244, a zgonów do 48 807. Następnego dnia, 20 marca, ze względu na rosnącą liczbę zachorowań zaostrzone zostały epidemiczne obostrzenia. Lockdown zaczął obowiązywać nie tylko w czterech województwach, ale w całej Polsce.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM