Jakie są objawy wariantu delta? Czy są inne niż objawy standardowej wersji koronawirusa?

Wariant delta, zwany również wariantem indyjskim, jest odpowiedzialny za IV falę pandemii koronawirusa. Ma to związek przede wszystkim z wyższą zdolnością do transmisji, a przez to zwiększoną zaraźliwością. Czy objawy wariantu delta różnią się od objawów tandardowej wersji koronawirusa?
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest wariant delta wirusa SARS-CoV-2?
 • Jakie są objawy wariantu delta?
 • Czy objawy wariantu delta są inne niż objawy standardowej wersji koronawirusa?

Czym jest wariant delta? Mutacje wirusa SARS-CoV-2

Wariant delta (nazywany również indyjskim) wskazuje się jako dominujący w czasie IV fali pandemii. Skąd się biorą kolejne warianty koronawirusa? Są one efektem mutacji, które stanowią losowe zmiany w kodzie genetycznym organizmu i należą do w pełni naturalnych procesów. Pojawianie się mutacji ma pewną określoną częstotliwość, a ta jest szczególnie wysoka wśród wirusów posiadających wyłącznie RNA, ponieważ charakteryzują się one zwiększoną zmiennością i niestabilnością. To właśnie do nich należy przedstawiciel koronawirusów - wirus SARS-CoV-2 o dodatniej polaryzacji ssRNA(+), który jest odpowiedzialny za ostrą chorobę układu oddechowego COVID-19.

Delta to jeden z wariantów wirusa SARS-CoV-2, u którego zaszły określone zmiany względem pierwotnego (chińskiego) koronawirusa. Po raz pierwszy zidentyfikowano go w Indiach, w drugiej połowie 2020 roku i od tamtej pory eksperci poświęcają mu szczególnie dużo uwagi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza go do grupy VOC (ang. variant of concern), czyli wariantów budzących obawę. Dzieje się tak, ponieważ wariant delta wykazuje nieznacznie lepszą odporność na szczepionki, charakteryzuje się cięższym przebiegiem choroby oraz wyższą zdolnością do transmisji, a przez to zwiększoną zaraźliwością.

Objawy wariantu delta - czy są inne niż standardowej wersji koronawirusa?

Wariant delta zarejestrowano już w dziesiątkach krajów na całym świecie, a jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się budzi liczne obawy. Jest to szczególnie istotne dla Polaków, ponieważ na horyzoncie zdaje się już majaczyć kolejny lockdown i to właśnie wariant delta może być jego potencjalną przyczyną. Jakie są objawy wariantu delta? Czy są różne od standardowej wersji koronawirusa SARS-CoV-2?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wariant delta to wciąż wirus SARS-CoV-2, który wywołuje dokładnie ten sam COVID-19, o którym mówi się od końca 2019 roku. Zarówno zakażeniu pierwotnym wariantem, jak i zakażeniu późniejszymi towarzyszyło całe spektrum objawów. Obecnie nie ma dostępnych danych, które pokazywałyby, że zakażenie wariantem delta przebiega inaczej i manifestuje się odmiennymi objawami. Bez względu więc na wariant, którym się zarazimy, możemy doświadczyć:

 • utraty węchu,
 • suchego kaszlu,
 • silnego zmęczenia,
 • bólu gardła,
 • bólu w klatce piersiowej,
 • bólu brzucha i biegunki,
 • zapalenia spojówek,
 • silnego bólu mięśni.

Dlatego właśnie COVID-19 łatwo pomylić z silnym przeziębieniem albo grypą. Niemniej wariant delta i kolejne warianty, które z pewnością się pojawią, wciąż są jeszcze badane przez specjalistów, a wyniki tych badań mogą zmienić nasze spojrzenie na różne mutacje wirusa SARS-CoV-2 i wywoływane przez nie objawy.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM