Koronawirus. Nowe dane z MZ. Za ponad 90 proc. nowych zakażeń odpowiada wariant delta [13 sierpnia]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby potwierdzono 196 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło sześć osób.
Zobacz wideo

Z opublikowanych na Twitterze danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że najwięcej nowych zakażeń jest w województwach: mazowieckim, małopolskim, śląskim. W sumie ostatniej doby stwierdzono 196 nowych przypadków.

"Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby. 4 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami: - poinformowało MZ. 

Od marca 2020 roku w Polsce stwierdzono 2 884 974  przypadków zakażenia COVID-19. Zmarło 75 297 osób.

Wariant delta dominuje

Jeszcze przed opublikowaniem komunikatu na temat poziomu zakażeń, rzecznik MZ poinformował, że wariant delta odpowiada za zdecydowaną większość nowych zakażeń. - Jest obecny w 91 proc. Wariant alfa - brytyjski, z którym do tej pory się mierzyliśmy, to jest już 5 proc. W tym tygodniu nie wykryliśmy żadnego innego wariantu w sekwencjonowanych próbkach poza wariantem delta - powiedział Wojciech Andrusiewicz w Polsat News.

Do tej pory, jak dodał, w Polsce zanotowanych "blisko 500 przypadków wariantów delta".

Bilans epidemii koronawirusa w Polsce

Wczoraj - w czwartek 12 sierpnia - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 223 nowych zakażeniach koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby. Był najwyższy dobowy bilans zakażeń od 17 czerwca.

Dzień wcześniej - w środę 11 sierpnia - potwierdzono 198 nowych zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarły cztery osoby.

We wtorek 10 sierpnia odnotowano 200 nowych zakażeniach. Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba.

Ataki antyszczepionkowców. Ważna decyzja premiera

- Premier zaakceptował objęcie pracowników punktów szczepień ochroną jak funkcjonariuszy publicznych - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. O takie rozwiązanie wnioskował resort zdrowia.

Wprowadzenie nowych regulacji to pokłosie ataków na punkty szczepień, do jakich coraz częściej dochodzi w Polsce. Były próby wtargnięcia do miejsc, gdzie odbywają się szczepienia przeciwko COVID-19. Pod adresem pracowników punktów szczepień kierowano też okrzyki "Jesteście dziećmi Mengele. Była też próba podpalenia takiego punktu oraz siedziby sanepidu w Zamościu - sprawcy do dziś nie udało się złapać.

Koronawirus w Polsce. Rekordy zakażeń

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna.

DOSTĘP PREMIUM