Koronawirus w Polsce. Prawie 150 nowych zakażeń. Najnowsze dane z resortu zdrowia [15 sierpnia]

Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia poinformował o 148 nowych zakażeniach koronawirusem. Minionej doby w związku z COVID-19 nikt nie zmarł.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 148 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 ostatniej doby nie zmarł nikt. Najwięcej nowych zachorowań było w województwach: małopolskim (22), mazowieckim (21) i śląskim (10).

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 885 333 przypadki. Zmarło 75 299 osób z COVID-19.

Bilans epidemii koronawirusa w Polsce

W sobotę 14 sierpnia resort zdrowia poinformował, że zanotowano 211 nowych przypadków zakażenia koronawirusem W piątek 13 sierpnia - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 196 nowych zakażeniach koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób.

Dzień wcześniej - w czwartek 12 sierpnia - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 223 nowych zakażeniach koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby. Był najwyższy dobowy bilans zakażeń od 17 czerwca. A w środę 11 sierpnia potwierdzono 198 nowych zakażeń. Jak poinformował resort zdrowia, z powodu COVID-19 zmarły cztery osoby.

Za większość zakażeń odpowiada w Polsce wariant delta koronawirsa. Jak mówił w Polsat News rzecznik MZ, ta mutacja odpowiada za ponad 90 proc. zakażeń. - Wariant alfa - brytyjski, z którym do tej pory się mierzyliśmy, to jest już 5 proc. W tym tygodniu nie wykryliśmy żadnego innego wariantu w sekwencjonowanych próbkach poza wariantem delta - powiedział wczoraj Wojciech Andrusiewicz.

ZNP przeciwny obowiązkowym szczepieniom nauczycieli

Nie widzimy potrzeby obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19 wśród nauczycieli, bo jest to grupa zaszczepiona na poziomie 70-80 proc. - powiedział w rozmowie z PAP Sławomir Broniarz. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego dodał, że "gdyby jednak taki przepis wprowadzono, nie powinien on dotyczyć tylko jednej grupy zawodowej".

Rada Medyczna przy Premierze pod koniec lipca opublikowała stanowisko w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Napisała w nim, że zaleca rozważenie takich szczepień dla wszystkich pracowników, którzy z racji zawodu narażeni są na zwiększone ryzyko zakażenia. Podkreślono, że dotyczy to zwłaszcza, choć nie tylko pracowników gastronomii, służb porządkowych, administracji, sklepów czy kasjerek.

Również w lipcu przewodniczący tego gremium prof. Andrzej Horban przekazał w TVN24, że rozważane są obowiązkowe szczepienia m.in. dla nauczycieli.

Koronawirus w Polsce. Rekordy zakażeń

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna.

DOSTĘP PREMIUM