Koronawirus w Polsce. Ponad 100 nowych przypadków, żadnych zgonów w związku z COVID-19 [16 sierpnia]

Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia poinformował o 128 nowych zakażeniach koronawirusem. Minionej doby w związku z COVID-19 nikt nie umarł.
Zobacz wideo

W poniedziałek 16 sierpnia resort zdrowia poinformował o 128 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 minionej doby nikt nie umarł. 

Hospitalizowanych jest 317 chorych z COVID-19, a 49 z nich przebywa pod respiratorami – poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6 038 łóżek i 580 respiratorów.

Ministerstwo przekazało ponadto, że kwarantann± objęto 62 393 osoby. Wyzdrowiało dot±d 2 655 441 zakażonych.

Bilans epidemii koronawirusa w Polsce

W niedzielę - 15 lipca - Ministerstwo Zdrowia podało, że przybyło 148 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 nikt nie zmarł.

Z kolei w sobotę 14 sierpnia resort zdrowia poinformował, że zanotowano 211 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W piątek 13 sierpnia - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 196 nowych zakażeniach koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób.

Dzień wcześniej - w czwartek 12 sierpnia - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 223 nowych zakażeniach koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby. Był najwyższy dobowy bilans zakażeń od 17 czerwca. A w środę 11 sierpnia potwierdzono 198 nowych zakażeń. Jak poinformował resort zdrowia, z powodu COVID-19 zmarły cztery osoby.

Za większość zakażeń odpowiada w Polsce wariant delta koronawirsa. Jak mówił w Polsat News rzecznik MZ, ta mutacja odpowiada za ponad 90 proc. zakażeń. - Wariant alfa - brytyjski, z którym do tej pory się mierzyliśmy, to jest już 5 proc. W tym tygodniu nie wykryliśmy żadnego innego wariantu w sekwencjonowanych próbkach poza wariantem delta - powiedział wczoraj Wojciech Andrusiewicz.

Polska wysyła szczepionki

Polska do tej pory wysłała szczepionki Pfizera - oprócz Australii - do: Hiszpanii i Portugalii; do Norwegii - Moderny. Z kolei na Ukrainę jutro zostanie przekazane 0,65 mln dawek szczepionek Astry Zeneki - przekazał PAP szef KPRM Michał Dworczyk.

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk przekazał PAP, że Polska do tej pory wysłała szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19 - oprócz Australii (1 mln dawek) - do: Hiszpanii (2,4 mln), Portugalii (0,6 mln). Do Norwegii wysłano 1 mln dawek Moderny. Jutro na Ukrainę zostanie przekazanych 0,65 mln dawek Astry Zeneki.

ZNP przeciwny obowiązkowym szczepieniom nauczycieli

Nie widzimy potrzeby obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19 wśród nauczycieli, bo jest to grupa zaszczepiona na poziomie 70-80 proc. - powiedział w rozmowie z PAP Sławomir Broniarz. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego dodał, że "gdyby jednak taki przepis wprowadzono, nie powinien on dotyczyć tylko jednej grupy zawodowej".

Rada Medyczna przy Premierze pod koniec lipca opublikowała stanowisko w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Napisała w nim, że zaleca rozważenie takich szczepień dla wszystkich pracowników, którzy z racji zawodu narażeni są na zwiększone ryzyko zakażenia. Podkreślono, że dotyczy to zwłaszcza, choć nie tylko pracowników gastronomii, służb porządkowych, administracji, sklepów czy kasjerek.

Również w lipcu przewodniczący tego gremium prof. Andrzej Horban przekazał w TVN24, że rozważane są obowiązkowe szczepienia m.in. dla nauczycieli.

Koronawirus w Polsce. Rekordy zakażeń

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna.

DOSTĘP PREMIUM