Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z resortu zdrowia. Najwięcej zakażeń na Mazowszu [18 sierpnia]

Resort zdrowia poinformował o 208 nowych zakażeniach koronawirusem. Minionej doby w związku z COVID-19 zmarła jedna osoba.
Zobacz wideo

Z opublikowanych przez resort zdrowia informacji wynika, że najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim - 37, w Małopolsce - 23 i województwie łódzkim - 15. W sumie przybyło w Polsce 208 zakażonych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że  "z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba". "1 osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - czytamy.

Od marca 2020 roku w Polsce potwierdzono 2 885 883 zakażeń koronawirusa. W tym czasie zmarło 75 307 osób.

Bilans pandemii

We wtorek 17 sierpnia resort zdrowia poinformował o 221 nowych zakażeniach koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób. 

Dzień wcześniej - w poniedziałek 16 sierpnia - zanotowano 128 nowych przypadków koronawirusa. Nikt nie umarł w związku z COVID-19. W niedzielę - 15 sierpnia - Ministerstwo Zdrowia podało, że przybyło 148 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 nikt nie zmarł. Z kolei w sobotę 14 sierpnia resort zdrowia poinformował, że zanotowano 211 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Za większość zakażeń odpowiada w Polsce wariant delta koronawirusa. Jak mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, ta mutacja odpowiada za ponad 90 proc. zakażeń.

Koronawirus w Polsce. Będą obowiązkowe szczepienia?

- Powoli docieramy do punktu, gdzie trzeba zacząć o obowiązku szczepień myśleć. W pierwszej kolejności dotyczyłby on personelu medycznego. Za tym odpowiadają się nie tylko lekarze, ale i pacjenci - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP. Stwierdził równocześnie, że sam jest zwolennikiem stosowania "miękkich narzędzi" przy zachęcaniu do szczepień.

Niedzielski podkreślił, że jego resort rozważa wprowadzenie "obowiązku", ale nie "przymusu" szczepień. - Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej, bo jeśli nie będziemy odnotowywali przyrostu zakażeń, to będzie oznaczało, że poziom zaszczepienia stanowi już naturalną barierę hamującą rozprzestrzenianie koronawirusa - stwierdził. - Ale zanim zaczniemy myśleć o obowiązku, musimy mieć pewność, że wykorzystaliśmy wszystkie środki z miękkiej perswazji i zachęty. Zapewniliśmy dostępność szczepień - dodał szef MZ.

Polska sprzedaje szczepionki

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk przekazał PAP, że Polska do tej pory wysłała szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19 do - oprócz Australii (1 mln dawek) - do: Hiszpanii (2,4 mln), Portugalii (0,6 mln). Do Norwegii wysłano 1 mln dawek Moderny. We wtorek na Ukrainę zostanie przekazanych 0,65 mln dawek AstryZeneki.

Wiceminister: Nie będzie lawinowego wzrost

W najbliższych dwóch tygodniach liczba zakażonych koronawirusem nie będzie przyrastała lawinowo. Gdy Polacy wrócą z urlopów i dzieci pójdą do szkół, może być ich zdecydowanie więcej. Już dziś obserwujemy wzrost liczby zleconych testów – powiedział w piątek wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska pytany był w radiu RMF FM o to, czy ostatnie dane o zakażeniach koronawirusem skłaniają go do przekonania, że IV fala koronawirusa nadejdzie później. W piątek Ministerstwo Zdrowia podało informację o 196 nowych zakażeniach. - Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia, to jest wzrost jednak o 14 proc. w porównaniu z zeszłym piątkiem, ale także ostatnie tygodnie pokazują, że ten wzrost procentowy mniej więcej tydzień do tygodnia to jest ok. 20-22 proc., czyli powoli, ale ciągle liczba nowych przypadków niestety rośnie" – zaznaczył Kraska.

Wiceminister pytany był też o to, kiedy możemy mieć do czynienia ze znaczącym wzrostem liczby zakażeń. Powiedział, że z prognoz MZ na najbliższe dwa tygodnie wynika, że nowych przypadków aż tak lawinowo nie będzie przybywało. Również liczba osób hospitalizowanych nie ma przyrastać w tym okresie lawinowo – mówił Kraska. - Więc dwa najbliższe tygodnie wakacyjne to będzie jeszcze w miarę spokojnie – mówił.

Koronawirus w Polsce. Rekordy zakażeń

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna.

DOSTĘP PREMIUM