Koronawirus w Polsce. Niecałe 200 nowych zakażeń i zero zgonów [22 sierpnia]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę (22 sierpnia) o 185 nowych zakażeniach koronawirusem. Nie odnotowano żadnego zgonu w związku z COVID-19.
Zobacz wideo

Mamy 185 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.  

Nowe zakażenia dotyczą województw:  mazowieckiego (32), śląskiego (20), opolskiego (18), małopolskiego (16), podkarpackiego (16), pomorskiego (13), wielkopolskiego (13), dolnośląskiego (10), podlaskiego (6), warmińsko-mazurskiego (6), lubuskiego (5), świętokrzyskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), lubelskiego (4), łódzkiego (4), zachodniopomorskiego (4). 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

Wczoraj - w sobotę, 21 sierpnia - resort zdrowia informował o 222 nowych zachorowaniach na COVID-19. W związku z koronawirusem zmarła jedna osoba. Z kolei dzień wcześniej - w piątek, 20 sierpnia - zakażeń było 212, a zgonów cztery. 

W czwartek (19 sierpnia) ministerstwo informowało o 197 zakażeniach (i także czterech osobach zmarłych).  Z kolei w środę 18 sierpnia - w Polsce odnotowano 208 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarła jedna osoba.

Za większość zakażeń odpowiada w Polsce wariant delta koronawirusa. Jak mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, ta mutacja odpowiada za ponad 90 proc. zakażeń.

Ostatni moment na zaszczepienie się przed IV falą

Jak mówił PAP specjalista ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski - "to już ostatni moment, aby się zaszczepić przed nadchodzącą czwartą falą koronawirusa", ponieważ potrzeba kilku tygodni, aby po szczepieniu wykształciła się odporność w wyniku obecności przeciwciał. Zaznaczył, że jeśli osoby dotychczas niezaszczepione przyjęłyby preparat w najbliższym czasie, przeciwciała wykształcą się u nich około października.

Według rządowych danych, w Polsce wykonano ponad 35 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest ponad 18,3 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18,9 mln osób.

Koronawirus w Polsce. Rekordy zakażeń

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM