Koronawirus w Polsce. Ponad 100 nowych przypadków COVID-19 [23 sierpnia]

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby wykryto 107 przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 nikt nie umarł.
Zobacz wideo

Resort zdrowia podał, że minionej doby zanotowano 107 nowych przypadków zakażeń. W związku z COVID-19 nikt nie umarł. 

W szpitalach jest 356 chorych z COVID-19, w tym 38 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane jest 5995 łóżek i 578 respiratorów.

Tydzień temu, 16 sierpnia hospitalizowanych było 317 chorych z COVID-19, zaś dwa tygodnie temu, 9 sierpnia - 313.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

Wczoraj, w niedzielę 22 sierpnia, odnotowano 185 nowych zakażeń. W związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba. W sobotę, 21 sierpnia, resort zdrowia informował o 222 nowych zachorowaniach na COVID-19. W związku z koronawirusem zmarła jedna osoba. Z kolei dzień wcześniej - w piątek, 20 sierpnia - zakażeń było 212, a zgonów cztery. 

W czwartek (19 sierpnia) ministerstwo informowało o 197 zakażeniach (i także czterech osobach zmarłych).  Z kolei w środę 18 sierpnia - w Polsce odnotowano 208 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarła jedna osoba.

Za większość zakażeń odpowiada w Polsce wariant delta koronawirusa. Jak mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, ta mutacja odpowiada za ponad 90 proc. zakażeń.

Ostatni moment na zaszczepienie się przed IV falą

Jak mówił PAP specjalista ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski - "to już ostatni moment, aby się zaszczepić przed nadchodzącą czwartą falą koronawirusa", ponieważ potrzeba kilku tygodni, aby po szczepieniu wykształciła się odporność w wyniku obecności przeciwciał. Zaznaczył, że jeśli osoby dotychczas niezaszczepione przyjęłyby preparat w najbliższym czasie, przeciwciała wykształcą się u nich około października.

Według rządowych danych, w Polsce wykonano ponad 35 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest ponad 18,3 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18,9 mln osób.

Eksperci ostrzegają przed kolejnymi wzrostami

Eksperci przewidują kolejne wzrosty liczby zakażeń, a wkrótce czeka nas powrót dzieci do szkół. I to właśnie zachorowania wśród dzieci mogą być tej jesieni największym problemem. - Po pierwsze, dosyć niewiele wiemy o dzieciach, jeżeli chodzi o COVID-19 z wczesnych faz pandemii. Mówiło się nawet o tym, że wirus nie atakuje dzieci, że one są przez wirusa omijane, że są odporne. Przez to, że mają w pierwszych latach życia dużo przeziębień, to sobie z tym wirusem świetnie dają radę - przypominał w TOK FM dr Paweł Grzesiowski.

Ekspert zauważał też, że kolejnym problemem jest to, iż dzisiaj szczepionki dostępne są wyłącznie dla dzieci od 12. roku życia. - Nawet gdybyśmy podjęli decyzję o szczepieniu wszystkich dzieci, to zaszczepimy tylko część - podkreślał. - Są pewne hipotezy, że COVID-19 z czasem stanie się głównie chorobą dziecięcą. Tak jak inne wirusy typu cytomegalia, wirus RSV, mononukleozy - mówił dalej.

Koronawirus w Polsce. Rekordy zakażeń

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM