Koronawirus w Polsce. Ponad 230 nowych zachorowań. Najgorsza sytuacja na Mazowszu [24 sierpnia]

Według najnowszych informacji Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby wykryto 233 przypadki zakażeniem koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło osiem osób.
Zobacz wideo

W zeszły wtorek nowych zachorowań było 221. Jak podaje resort zdrowia - najwięcej zakażeń wykryto w województwie mazowieckim - 45. Na drugim miejscu znalazł się Śląsk (28), a na trzecim Małopolska (24).

Pozostałe przypadki dotyczą województw: pomorskiego (24), dolnośląskiego (17), podkarpackiego (15), łódzkiego (13), zachodniopomorskiego (11), lubelskiego (9), kujawsko-pomorskiego (8), podlaskiego (8), warmińsko-mazurskiego (6), wielkopolskiego (6), lubuskiego (4), opolskiego (3), świętokrzyskiego (3).

Ponadto 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Oprócz tego ministerstwo poinformowało, że z powodu COVID-19 zmarły ostatniej doby cztery osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły także cztery osoby. Łącznie to ośmioro pacjentów. 

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce od początki epidemii wynosi 2 887 037. Zmarło 75 324  osoby.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W poniedziałek było 107 nowych przypadków zakażeń, w związku z COVID-19 nikt nie umarł. W niedzielę 22 sierpnia, odnotowano 185 nowych zakażeń. W związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba. W sobotę, 21 sierpnia, resort zdrowia informował o 222 nowych zachorowaniach na COVID-19. W związku z koronawirusem zmarła jedna osoba. Z kolei dzień wcześniej - w piątek, 20 sierpnia - zakażeń było 212, a zgonów cztery. 

W czwartek (19 sierpnia) ministerstwo informowało o 197 zakażeniach (i także czterech osobach zmarłych). Z kolei w środę 18 sierpnia - w Polsce odnotowano 208 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarła jedna osoba.

Za większość zakażeń odpowiada w Polsce wariant delta koronawirusa. Jak mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, ta mutacja odpowiada za ponad 90 proc. zachorowań.

Trzecia dawka szczepionki w Polsce?

Tymczasem niewykluczone jest, że w Polsce niebawem podawana będzie trzecia dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi. Rada Medyczna działająca przy premierze jest coraz bliżej wydania rekomendacji w tej sprawie, o czym w TOK FM mówiła prof. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Musimy teraz wskazać dokładnie, które grupy pacjentów wymagają trzeciej dawki. Kto musi być doszczepiony, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie do końca odpowiedział na szczepienie pełne - wskazywała ekspertka. 

Szczepienia trzecią dawką dopuścił już między innymi Izrael i Węgry. Od września takie szczepienia rozpoczną się w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

Ostatni moment na zaszczepienie się przed IV falą

Jak mówił PAP specjalista ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski - "to już ostatni moment, aby się zaszczepić przed nadchodzącą czwartą falą koronawirusa", ponieważ potrzeba kilku tygodni, aby po szczepieniu wykształciła się odporność w wyniku obecności przeciwciał. Zaznaczył, że jeśli osoby dotychczas niezaszczepione przyjęłyby preparat w najbliższym czasie, przeciwciała wykształcą się u nich około października.

Eksperci przewidują kolejne wzrosty liczby zakażeń, a wkrótce czeka nas powrót dzieci do szkół. I to właśnie zachorowania wśród dzieci mogą być tej jesieni największym problemem. 

DOSTĘP PREMIUM