Trzecia dawka szczepionki także w Polsce? Rada Medyczna coraz bliżej wydania rekomendacji

Rada Medyczna przy premierze jest coraz bliżej wydania rekomendacji w sprawie podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Kto może ją dostać?
Zobacz wideo

Posiedzenie Rady Medycznej przy premierze odbyło się w poniedziałek. Jak mówiła na antenie TOK FM jedna z jej członkiń - prof. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, - rekomendacje "jeszcze nie są w ostatecznej formie", ale dyskutowano między innymi o dodatkowej ochronie osób z niedoborami odporności.

- Musimy teraz wskazać dokładnie, które grupy pacjentów wymagają trzeciej dawki. Kto musi być doszczepiony, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie do końca odpowiedział na szczepienie pełne - wskazywała ekspertka. 

Szczepienia trzecią dawką dopuścił już między innymi Izrael i Węgry. Od września takie szczepienia rozpoczną się w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

"Nikt nie chce lockdownu"

Prof. Marczyńska informowała też w TOK FM, że w Radzie Medycznej poruszane były tematy "różnych ograniczeń" związanych z koronawirusem, które mogą być nakładane jesienią, wraz z rozwojem IV fali epidemii. Ekspertka podkreślała jednak, że nikt nie opowiada się za wprowadzeniem twardego lockdownu wszędzie. 

Nowe obostrzenia miałyby być nakładane proporcjonalnie do liczby nowych zachorowań na COVID-19 w danym rejonie oraz poziomu zaszczepienia, jaki w nim występuje. Mówi się też o tym, by ograniczenia epidemiczne nie były nakładane na całe województwa - jak było poprzednio - ale na powiaty. - W ten sposób powinno się uniknąć dużego zamknięcia na znacznym obszarze - powiedziała gościnii TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM