Koronawirus w Polsce. Znów ponad 200 nowych przypadków. 5 zgonów w związku z COVID-19 [25 sierpnia]

Według najnowszych informacji Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby wykryto 234 przypadki zakażeniem koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 5 osób.
Zobacz wideo

- 234 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 5 osób z COVID-19 - poinformował w środę resort zdrowia. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

We wtorek 24 sierpnia wykryto 233 przypadki zakażeniem koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło osiem osób. Dzień wcześniej - w poniedziałek 23 sierpnia - było 107 nowych przypadków zakażeń, w związku z COVID-19 nikt nie umarł. 

Z kolei w niedzielę 22 sierpnia odnotowano 185 nowych zakażeń. W związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba. W sobotę 21 sierpnia resort zdrowia informował o 222 nowych zachorowaniach na COVID-19. W związku z koronawirusem zmarła jedna osoba. W piątek 20 sierpnia zakażeń było 212, a zgonów cztery. 

Za większość zakażeń odpowiada w Polsce wariant delta koronawirusa. Jak mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, ta mutacja odpowiada za ponad 90 proc. zachorowań.

Trzecia dawka szczepionki w Polsce?

Tymczasem niewykluczone jest, że w Polsce niebawem podawana będzie trzecia dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi. Rada Medyczna działająca przy premierze jest coraz bliżej wydania rekomendacji w tej sprawie, o czym w TOK FM mówiła prof. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Musimy teraz wskazać dokładnie, które grupy pacjentów wymagają trzeciej dawki. Kto musi być doszczepiony, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie do końca odpowiedział na szczepienie pełne - wskazywała ekspertka. 

Szczepienia trzecią dawką dopuścił już między innymi Izrael i Węgry. Od września takie szczepienia rozpoczną się w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

Ostatni moment na zaszczepienie się przed IV falą

Jak mówił PAP specjalista ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski - "to już ostatni moment, aby się zaszczepić przed nadchodzącą czwartą falą koronawirusa", ponieważ potrzeba kilku tygodni, aby po szczepieniu wykształciła się odporność w wyniku obecności przeciwciał. Zaznaczył, że jeśli osoby dotychczas niezaszczepione przyjęłyby preparat w najbliższym czasie, przeciwciała wykształcą się u nich około października.

Eksperci przewidują kolejne wzrosty liczby zakażeń, a wkrótce czeka nas powrót dzieci do szkół. I to właśnie zachorowania wśród dzieci mogą być tej jesieni największym problemem. 

Koronawirus w Polsce. Rekordy zakażeń

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM