Koronawirus w Polsce. Ponad 250 nowych zakażeń. Najwięcej na Mazowszu [27 sierpnia]

Koronawirus w Polsce. W piątek 27 sierpnia resort zdrowia poinformował, że odnotowano 258 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły trzy osoby.
Zobacz wideo

W zeszły piątek nowych zakażeń było 212, a więc o ponad 40 mniej. Dziś (27 sierpnia) najwięcej zachorowań odnotowano na Mazowszu (51). Na drugim miejscu jest Pomorze (26), a na trzecim Podkarpacie (24).

Pozostałe przypadki dotyczą województw: małopolskiego (23), śląskiego (20), wielkopolskiego (18), łódzkiego (16), lubelskiego (13), kujawsko-pomorskiego (10), dolnośląskiego (9), zachodniopomorskiego (9), podlaskiego (8), warmińsko-mazurskiego (7), opolskiego (6), świętokrzyskiego (6), lubuskiego (3).

Ponadto 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów - resort zdrowia poinformował, że z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby. 

Od początku epidemii w Polsce potwierdzonych zostało 2 887 739 przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 75 335 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

W ostatnich dniach resort zdrowia potwierdza ponad 200 nowych przypadków COVID-19 każdej doby. W czwartek 26 sierpnia poinformowano o 251 nowych przypadkach. W środę 25 sierpnia było ich 234 (zmarło 5 osób z COVID-19), we wtorek 24 sierpnia odnotowano zaś 233 przypadki i osiem zgonów.

W poniedziałek, 23 sierpnia, było 107 nowych przypadków zakażeń, w związku z COVID-19 nikt nie umarł.  Z kolei w niedzielę 22 sierpnia odnotowano 185 nowych zakażeń. W związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba. W sobotę 21 sierpnia resort zdrowia informował o 222 nowych zachorowaniach na COVID-19. W związku z koronawirusem zmarła jedna osoba. W piątek 20 sierpnia zakażeń było 212, a zgonów cztery. 

Co z trzecią dawką?

Według dzisiejszych danych nie ma potrzeby podania teraz trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Osoby z poważnie obniżoną odpowiedzią immunologiczną będą potrzebowały jej szybciej – podał w czwartek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Leczniczych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Cessak w TVN24 pytany był o konieczność przyjęcia trzeciej dawki szczepionki. - Europejska Agencja Leków razem z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wypracowują kryteria i modele podawania trzeciej dawki. Według danych, które dzisiaj ma Europejska Agencja Leków, nie ma wysokiego alertu dotyczącego podania trzeciej dawki, bo producenci deklarują, że roczna ochrona jest zapewniona przez podanie dwóch dawek szczepionki  – powiedział.

Według Cessaka jest to ostatnia szansa, żeby się szczepić i zatrzymać czwartą falę, której według matematycznych wyliczeń możemy spodziewać się w Polsce na przełomie września i października.

Czwarta fala i powrót obostrzeń

Przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń, kraj zostanie podzielony na strefy na poziomie powiatów - poinformował szef MZ Adam Niedzielski. Rząd planuje ponadto "przeskalowanie" liczby zakażeń. Minister przypomniał, że dotychczas podstawowym elementem definiującym strefę, była liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. - Od 6 na 10 tysięcy to była strefa żółta, a od 12 - strefa czerwona. Chcemy dokonać przeskalowania podwójnego, bo widzimy, że w tej chwili, patrząc na doświadczenia krajów Europy Zachodniej, mamy do czynienia z sytuacją, w której ta sama liczba zakażeń przekłada się mniej więcej na 40-50 proc. mniej hospitalizacji - uzasadniał Niedzielski.

Jak dodał, "podwójne przeskalowanie" oznacza podniesienie tych progów - dla strefy żółtej - z 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a czerwonej - z 12 do 24. Zastrzegł, że to na razie wstępne założenia. Przy wyznaczaniu stref brany ma być ponadto pod uwagę poziom wyszczepień. 

Koronawirus w Polsce. Rekordy zakażeń

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca 2020 roku.

Poniedziałek 28 czerwca był pierwszym dniem, w którym w Polsce - od marca 2020 roku - nie zmarła w związku z COVID-19 ani jedna osoba. Ale eksperci ostrzegali, że to nie koniec pandemii, a czwarta fala jesienią jest niemal pewna.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM