Tylko zaszczepiony powinien móc wejść do kina czy restauracji? "Takich rozwiązań brakuje"

Liczba osób w pełni zaszczepionych od kilku miesięcy nie przekracza 19 mln. Ja bym oczekiwał (od rządzących) decyzji, żeby promować osoby zaszczepione, a jej nie ma. Regulacja mówiąca o tym, że tylko zaszczepiony mógłby wejść do kina, teatru, restauracji, zachęcałaby ludzi (do przyjmowania wakcyny) - mówił w TOK FM dr Michał Sutkowski.
Zobacz wideo

W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest w Polsce ponad 18,72 mln osób, jednak tempo szczepień wyhamowało. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że "wyczerpała się pula chętnych na szczepienia przeciw COVID-19". Tymczasem eksperci alarmują o zbliżającej się IV fali koronawirusa. 

- Mamy dramatyczne spóźnienie w szczepieniach z okresu wakacji. Przed nimi było w miarę nieźle, później zrobiło się beznadziejnie - ocenił w TOK FM dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. - Liczba osób w pełni zaszczepionych od kilku miesięcy nie przekracza 19 mln, nie możemy się do niej doczłapać. Ja bym oczekiwał (od rządzących) decyzji, żeby promować osoby zaszczepione, a jej nie ma. Regulacja mówiąca o tym, że tylko zaszczepiony mógłby wejść do kina, teatru, restauracji, zachęcałaby ludzi (do przyjmowania wakcyny). Tego typu rozwiązań mi brakuje - dodał ekspert.

Hasło "segregacji sanitarnej", którego używają politycy Konfederacji, ekspert nazwał "kompletną bzdurą". - Tego absolutnie nie ma. Każdy w Polsce może się zaszczepić za darmo - zauważył. Jego zdaniem, o segregacji można byłoby mówić wtedy, gdyby dostęp do szczepień, a co za tym idzie do usług publicznych był ograniczony.

Jak dodał, za jakiś czas warto byłoby również wprowadzić odpłatność za szczepienia i skuteczniej walczyć z "czarodziejstwem antyszczepionkowców". - Z tymi wszystkimi bzdurami, które się wylewają z internetu. Bo dzieją się tam rzeczy niebywałe i tworzy się niepotrzebny klimat do tego, by garstka ludzi, którzy deprecjonują szczepienia, wpływała na postawy 20-30 proc. niezdecydowanych Polaków - zakończył gość Karoliny Lewickiej.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM