Koronawirus. Zakażeń przybywa w szybkim tempie. Dziś blisko 400 przypadków [2 września]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 390 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Siedem osób ostatniej doby zmarło w związku z COVID-19.
Zobacz wideo

Dokładnie tydzień temu nowych zachorowań było 251. Zatem dziś (w czwartek, 2 września) odnotowujemy przyrost o ponad 100 przypadków. Najwięcej zakażeń tym razem odnotowano w Małopolsce - 58. Na drugim miejscu znalazło się Mazowsze - 47, a na trzecim Lubelszczyzna i Wielkopolska - po 40.

Pozostałe przypadki dotyczą województw: łódzkiego (35), śląskiego (27), zachodniopomorskiego (22), pomorskiego (21), dolnośląskiego (19), kujawsko-pomorskiego (17), podkarpackiego (17), podlaskiego (11), opolskiego (10), świętokrzyskiego (10), warmińsko-mazurskiego (8), lubuskiego (4). 

Ponadto 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych, resort zdrowia podał, że z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 5 osób. Łącznie to 7 pacjentów.  

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W środę resort zdrowia informował o 366 nowych zakażeniach koronawirusa w Polsce, najwięcej na Mazowszu - 47. Zmarło 13 pacjentów. Dzień wcześniej - we wtorek, 31 sierpnia - zachorowań było 285, a zgonów pięć. 

W poniedziałek (30 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia informowało o 150 nowych przypadkach koronawirusa. Podano również, że tamtej doby z powodu COVID-19 nikt w Polsce nie zmarł. Podobnie jak w niedzielę (29 sierpnia) - wtedy nowych zachorowań było 204.

Niedzielski: Pandemia cały czas jest z nami

W środę minister Adam Niedzielski w RMF FM podkreślał, że rosnące liczby nowych zakażeń udowadniają, że pandemia wciąż z nami jest, a czwarta fala nabiera rozpędu. Podkreślił, że z uwagi na liczbę osób zaszczepionych nie będzie ona takim obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia jak poprzednie. - Ci co się nie zaszczepili, są o wiele bardziej narażeni na te najgorsze konsekwencje - stwierdził minister zdrowia.

- Więcej ludzi jest zabezpieczonych, na pewno ta fala pandemii będzie się w mniejszym stopniu przekładała na liczbę hospitalizacji i zgonów - dodał.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 18 mln 787 tys. osób - poinformowano w  środę na stronach rządowych.

Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 36 286 614.

DOSTĘP PREMIUM