Nowa mutacja koronawirusa pojawiła się w Polsce. Chodzi o wariant Mu, zwany kolumbijskim

Mu, to najnowsza mutacja koronawirusa. Pojawiła się także w Polsce. - To były cztery przypadki stwierdzone między 18 a 26 lipca w województwie pomorskim - poinformował rzecznik zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Nowy szczep - "Mu"- wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń. Według WHO dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce. Jak poinformował dziś rzecznik resortu zdrowia, do tej pory wykryto cztery przypadki. - To były cztery przypadki stwierdzone między 18 a 26 lipca w województwie pomorskim. W tej chwili żadna osoba nie jest chora w wyniku zakażenia mutacją "Mu" - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ zaznaczył, że nowa odmiana została zdominowana przez wariant Delta, "zanim jeszcze pojawiła się w Europie". - W Niemczech było stwierdzonych 7 przypadków między kwietniem a majem. We Francji było 18 przypadków między kwietniem a sierpniem - powiedział Andrusiewicz.

Mu to piąty tzw. niepokojący wariant (variant of concern, VOC) SARS-CoV-2. Na liście WHO ponadto znajdują się: wariant Alfa (B.1.1.7, wcześniej określany jako brytyjski), wariant Beta (B.1.351; wcześniej południowoafrykański), wariant Gamma (P1; brazylijski) i wariant Delta (B.1.617.2; indyjski).

Dziś MZ poinformowało o 390 nowych zakażeniach koronawirusem oraz o śmierci siedmiu osób.

DOSTĘP PREMIUM