Koronawirus. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia: prawie 350 nowych zakażeń [3 września]

Resort zdrowia poinformował w piątek o 349 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarło pięć osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń przybyło w województwach: mazowieckim - 48, małopolskim - 41, śląskim - 34. W sumie ostatniej doby zdiagnozowano 349 nowych zakażeń. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w związku z COVID-19 zmarło pięć osób.

Do tej pory w Polsce - od 4 marca 2020 roku - wykryto 2 889 773 zakażeń koronawirusem. W tym czasie zmarło 75 372 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 390 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce oraz o śmierci siedmiu osób.

W środę resort zdrowia informował o 366 nowych zakażeniach koronawirusa w Polsce, najwięcej na Mazowszu - 47. Zmarło 13 pacjentów. Dzień wcześniej - we wtorek, 31 sierpnia - zachorowań było 285, a zgonów pięć. 

W poniedziałek (30 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia informowało o 150 nowych przypadkach koronawirusa. Podano również, że tamtej doby z powodu COVID-19 nikt w Polsce nie zmarł. Podobnie jak w niedzielę (29 sierpnia) - wtedy nowych zachorowań było 204.

"Mu" w Polsce. Pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa

Mu, to najnowsza groźna mutacja koronawirusa. Pojawiła się także w Polsce. - To były cztery przypadki stwierdzone między 18 a 26 lipca w województwie pomorskim - poinformował wczoraj (2 września) rzecznik zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Nowy szczep - "Mu"- wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń. Według WHO dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce. Jak poinformował dziś rzecznik resortu zdrowia, do tej pory wykryto cztery przypadki. - W tej chwili żadna osoba nie jest chora w wyniku zakażenia mutacją "Mu" - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Koronawirus w Polsce. Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony

Pracodawca nie tylko sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. W razie braku szczepienia będzie mógł też wysłać taką osobą na urlop bezpłatny - takich zmian w przepisach chce Ministerstwo Zdrowia.

Po pierwsze - jak możne przeczytać w opisie projektu ustawy - pracodawca będzie mógł pytać pracownika, ale też kandydata dopiero ubiegającego się o pracę o to, czy jest zaszczepiony przeciw COVID-19. Jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony i nie przedstawi zaświadczenia o przebyciu choroby lub negatywnego testu na COVID-19, szef będzie mógł delegować go do pracy poza stałe miejsce lub do innych zadań, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi tej pracy. Firma będzie mogła też skierować takiego pracownika na urlop bezpłatny.

Zdaniem Grzegorza Ilnickiego, prawnika prawa pracy, to zbyt duże uprawnienia. - Jeśli rząd chce chronić obywateli przed zakażeniami, to powinien nałożyć na firmy obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich maseczek. To też pewien brak wzajemności. Pracodawca może sprawdzać, ale cała zaszczepiona załoga nie ma prawa wiedzieć, czy ich szef przyjął szczepionkę przeciw COVID-19 - mówił Ilnicki. 

Koronawirus w Polsce. Trzecia dawka szczepionki dla chętnych?

Kto powinien dostać trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19? - To jest trudna decyzja i dlatego pewnie odwleka się ją w czasie. Nadal mamy niewiele badań dotyczących odporności po szczepieniu - mówiła w TOK FM dr hab. n. med. Dorota Zarębska-Michaluk z kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Rada Medyczna przygotowuje wytyczne dotyczące podania trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Poprosił o to minister zdrowia Adam Niedzielski. Przypominający zastrzyk podawany jest już w Izraelu, a od września trzecią dawką będą szczepić również Niemcy i Amerykanie.

- W Polsce grupa, która powinna być bezdyskusyjnie zabezpieczona, to ochrona zdrowia. To my stykamy się na co dzień z niezaszczepionymi. Wśród lekarzy procent wyszczepienia jest wysoki, dużo gorzej jest z innymi grupami w naszej branży - mówiła w TOK FM dr hab. n. med. Dorota Zarębska-Michaluk z kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

DOSTĘP PREMIUM