Koronawirus w Polsce. 324 nowe zakażenia. Najwięcej na Mazowszu [5 września]

Ministerstwo Zdrowia podało, że ostatniej doby wykryto 324 nowe przypadki koronawirusa. Z danych resortu wynika, że nie odnotowano zgonów związanych z COVID-19. Ale pamiętajmy, że w czasie weekendu spowolnione jest raportowanie ze szpitali.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń jest na Mazowszu - 54, w Małopolsce - 43, w województwie śląskim - 32. W sumie ostatniej doby w całym kraju wykryto 324 nowe zakażenia.

"Z powodu COVID19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Od marca 2020 roku zdiagnozowano w Polsce 2 890 484 zakażeń koronawirusem. W tym czasie w związku z COVID-19 zmarło 75 379 osób.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W sobotę 4 września Ministerstwo Zdrowia podało, że wykryto 389 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 7 osób. Dzień wcześniej - w piątek 3 września - resort zdrowia poinformował o 349 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło pięć osób. W czwartek 2 września odnotowano 390 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w związku z COVID-19 zmarło 7 osób. W środę 1 września resort zdrowia informował o 366 nowych zakażeniach

We wtorek 31 sierpnia zachorowań było 285, a zgonów pięć. W poniedziałek 30 sierpnia Ministerstwo Zdrowia informowało o 150 nowych przypadkach koronawirusa. Podano również, że tamtej doby z powodu COVID-19 nikt w Polsce nie zmarł. 

Jakie obostrzenia w czasie czwartej fali? Rzecznik MZ: Wszystko jest możliwe

 - Dzisiaj mówimy o wzroście tydzień do tygodnia w granicach 40 proc., a zdarzają się dni, tak jak dwa ostatnie, kiedy mieliśmy ponad 50 proc. wzrosty dzień do dnia. To jest podyktowane tym, że wróciliśmy do normalnego życia - mówił w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, wpływ ma nie tylko powrót uczniów do szkół, ale również powrót tysięcy Polaków do pracy stacjonarnej. 

Ostrzegł również, że "dzisiejsze liczby to na pewno nie jest koniec". - Musimy być przygotowani na wyższe wzrosty. W drugiej połowie września musimy się liczyć z przyrostami w wysokości ok. tysiąca zakażeń (na dobę) - poinformował.

- Dzisiaj jest za wcześnie, żeby mówić o wprowadzaniu jakichkolwiek obostrzeń. Przedłużyliśmy rozporządzenie epidemiczne do końca września, wszystkie obostrzenia, które były dotychczas, są przedłożone - mówił, odpowiadając na pytania dziennikarzy. - Oczywiście Ministerstwo Zdrowia ma przygotowane warianty na różnego rodzaju sytuacje, które mogą wystąpić. O tym będzie komunikował minister zdrowia wspólnie z premierem - zapowiedział.

- Co do możliwych obostrzeń, to wszystko jest możliwe - dodał.

Koronawirus w Polsce. Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony

Pracodawca nie tylko sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. W razie braku szczepienia będzie mógł też wysłać taką osobą na urlop bezpłatny - takich zmian w przepisach chce Ministerstwo Zdrowia.

Po pierwsze, jak możne przeczytać w opisie projektu ustawy - pracodawca będzie mógł pytać pracownika, ale też kandydata dopiero ubiegającego się o pracę o to, czy jest zaszczepiony przeciw COVID-19. Jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony i nie przedstawi zaświadczenia o przebyciu choroby lub negatywnego testu na COVID-19, szef będzie mógł delegować go do pracy poza stałe miejsce lub do innych zadań, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi tej pracy. Firma będzie mogła też skierować takiego pracownika na urlop bezpłatny.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM