Koronawirus w Polsce. Niepokojący wzrost liczby zakażonych. 13 osób zmarło [7 września]

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, ostatniej doby wykryto 406 zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 13 osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w województwach mazowieckim - 54  i lubelskim - 41. W sumie przybyło 406 zakażonych. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w związku z COVID-19 zmarło w Polsce 13 osób.

W szpitalach przebywa obecnie 570 osób zakażonych koronawirusem.

Ostatni raz liczba nowych zakażeń przekraczała 400 trzy miesiące temu, na początku czerwca.

Od 4 marca 2020 roku stwierdzono w Polsce 2 891 071  zakażeń. Zmarło 75 392 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W poniedziałek resort zdrowia podał informację o 183 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba. W niedzielę poinformowano o 324 nowych zakażeniach. Najwięcej zdiagnozowano Na Mazowszu - 54, w Małopolsce - 43, w województwie śląskim - 32. MZ poinformowało też, że w związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba.

W sobotę 4 września resort zdrowia podał, że wykryto 389 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 7 osób. Dzień wcześniej - w piątek 3 września - MZ poinformowało o 349 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło pięć osób. 

Kraska apeluje, by szczepić się przeciwko COVID-19

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska już dziś rano *7 września) informował, że mamy ponad 400 nowych zakażeń, czyli o 42 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Zaapelował przy tym, by szczepić się przeciwko COVID-19. Przypomniał, że "osoby niezaszczepione najczęściej trafiają do polskich szpitali". - Mamy 579 pacjentów, którzy przebywają w szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem i w ciągu doby przybyło 41, widzimy, że oprócz większej ilości zakażonych, pewna grupa musi być hospitalizowana - dodał.

Kraska, zapytany o prognozy dotyczące liczby dziennych zakażeń koronawirusem, odpowiedział, że w połowie września będziemy mieli bardzo miarodajne prognozy. Dodał, że wiele czynników na to wpływa, m.in. powroty dzieci do szkół, powroty Polaków z wakacji, bo oczywiście to jest związane z migracją, czyli przemieszczaniem się.

Niebawem radykalny wzrost liczby nowych zakażeń. Min. Niedzielski ostrzega

- Na tę chwilę prognozujemy, że pod koniec września liczba nowych zakażeń to będzie ok. 1000 dziennie, a pod koniec października może być ok. 5000 - ostrzegał w miniony piątek Adam Niedzielski.

Jak podkreślił szef Ministerstwa Zdrowia, kluczowe dla sytuacji w czasie kolejnej fali epidemii będą hospitalizacje. - Liczymy, że Narodowy Program Szczepień, że jesteśmy w dużym procencie populacji zabezpieczeni, przyczyni się przede wszystkim do tego, że będziemy mieli mniej hospitalizacji, nawet jeśli liczba zakażeń będzie stosunkowo większa - stwierdził minister.

Koronawirus w Polsce. Co z obostrzeniami?

Także rzecznik MZ ostrzegał, że niebawem czeka nas znaczący wzrost liczby zakażonych. Jak mówił Wojciech Andrusiewicz, już niebawem, bo w drugiej połowie września trzeba spodziewać się ok. 1000 zakażeń dziennie.

Nadal nie wiadomo, jak rząd zareaguje na sytuację. Nie ma informacji - poza ogólnymi zapowiedziami - dotyczących wprowadzanych obostrzeń. - Przedłużyliśmy rozporządzenie epidemiczne do końca września, wszystkie obostrzenia, które były dotychczas, są przedłożone. Oczywiście Ministerstwo Zdrowia ma przygotowane warianty na różnego rodzaju sytuacje, które mogą wystąpić. O tym będzie komunikował minister zdrowia wspólnie z premierem - zapowiedział 3 września rzecznik resortu zdrowia.

Dopytywany przez dziennikarzy stwierdził, że jeśli chodzi o obostrzenia, to "wszystko jest możliwe".

Koronawirus wśród uczniów. Pierwsze informacje o zakażeniach

Zaledwie kilkadziesiąt godzin po inauguracji nowego roku szkolnego dowiedzieliśmy się o pierwszych zakażeniach koronawirusem wśród uczniów.

W związku z tym cześć uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu oraz jednej z podstawówek na warszawskim Ursynowie przeszli na naukę zdalną.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z resortem zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne i zalecenia dla szkół, których celem jest bezpieczna organizacja zajęć w warunkach epidemii.

Poza tym zgodnie z zaplanowanym przez MEiN harmonogramem szczepienia uczniów w szkołach pierwszy tydzień września zostanie poświęcony na działania informacyjne, w drugim tygodniu szkoły będą zbierać deklaracje rodziców o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji organizowanej w szkole albo w wyznaczonym punkcie szczepień. Następnie będą prowadzone szczepienia.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM