"Dzieci mogą przechodzić infekcję ciężej". Zespół PAN ds. COVID-19 apeluje o wietrzenie, maseczki i testowanie w szkołach

O pilne i konsekwentne wdrożenie w szkołach procedur WMT - wietrzenie, maseczki, testowanie - apelują naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Według nich, wariant delta koronawirusa szerzy się bardziej drogą powietrzną, a mniej drogą kropelkową, więc priorytety działań profilaktycznych powinny być nieco inne niż wcześniej.
Zobacz wideo

"Wobec braku szczepionki dopuszczonej do zastosowania w przypadku dzieci do lat 12 i braku wprowadzenia obowiązku szczepień dzieci powyżej 12. roku życia, w szkołach mogą być użyte jedynie działania z zakresu profilaktyki nieswoistej: wietrzenie pomieszczeń, maseczki, testowanie, zachowanie dystansu i dezynfekcja" - wskazują naukowcy w 20. stanowisku, opublikowanym w poniedziałek na stronie Polskiej Akademii Nauk.

Zwracają uwagę, że w chwili, gdy rozpoczyna się nowy rok szkolny, epidemia COVID-19 ponownie nabiera tempa. "Jesteśmy w początkowej fazie czwartej fali, a stan zaszczepienia jest wciąż zbyt niski, by ją zatrzymać" - podkreślają.

Przypominają, że w Polsce zaszczepiono 50 proc. populacji, a w grupie od 12 do 18 lat - tylko 24 proc. uczniów.

"Dzieci mogą przechodzić infekcję ciężej"

Zdaniem zespołu ds. COVID-19, szkoła to miejsce, które na jesieni może szczególnie przyczynić się do wzrostu liczby infekcji SARS-CoV-2. Jak wskazują naukowcy, infekcja tym wariantem Delta koronawirusa szerzy się wyjątkowo łatwo w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywają duże grupy ludzi oraz częściej wywołuje groźne objawy. "W przypadku tego wariantu, dzieci mogą przechodzić infekcje ciężej i częściej mogą u nich występować przypadki wielonarządowego zespołu zapalnego (PIMS, MIS-C). Dzieci mogą też przekazywać infekcję rodzicom, rodzeństwu, dziadkom i znajomym. Podobnym źródłem zakażeń może być kadra szkolna, szczególnie ta niezaszczepiona, czyli ok. 20 jej procent" - ostrzegają.

"DELTA jest trochę innym wariantem SARS-CoV-2 niż wcześniejsze. Szerzy się bardziej drogą powietrzną, a mniej drogą kropelkową, wobec tego priorytety poszczególnych działań profilaktycznych powinny być nieco inne niż wcześniej" - podkreślono w stanowisku.

Naukowcy zalecają więc intensywne wietrzenie pomieszczeń szkolnych nawet kosztem tego, że w szczególnie chłodne dni dzieci i nauczyciele musieliby w szkole funkcjonować w ciepłych okryciach. Ich zdaniem najlepiej, by podczas lekcji okna były cały czas otwarte lub wyraźnie uchylone.

"Drugim stanowczo rekomendowanym przez nas postępowaniem jest noszenie maseczek. Ważne jednak, żeby maseczki były noszone prawidłowo – zakryte nimi powinny być usta i nos. Co więcej maseczki powinny być dwa razy dziennie wymieniane na nowe lub czyste, a zużyte maseczki jednorazowe po odpowiednim przecięciu zauszników utylizowane w szkole" - piszą eksperci.

Poza tym, jak wskazują, "niezmiernie ważną praktyką" powinno być dopilnowanie, aby nawet w przypadku najlżejszych objawów przeziębieniowych (gorączka, pojawienie się kataru) uczeń pozostawał w domu lub był odsyłany do domu. "Zalecamy również przekazanie do szkół szybkich, certyfikowanych testów antygenowych. Umożliwi to testowanie uczniów, którzy maj± nawet niewielkie objawy, lub mieli kontakt z osobami z infekcją" - czytamy w stanowisku.

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 r. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą – prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński).

Pierwsze przypadki zakażeń wśród uczniów

W poniedziałek uczniom jednej z trzecich klas w XXV Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Warszawie zawieszono stacjonarne zajęcia po tym, gdy u jednego z nich wykryto koronawirusa. Klasa będzie uczyć się zdalnie do 13 września, czyli do przyszłego poniedziałku.

To kolejny przypadek zakażenia wśród uczniów warszawskich szkół. Zaledwie dwa dni po rozpoczęciu roku szkolnego koronawirusa wykryto u ucznia ósmej klasy w jednej z podstawówek na Ursynowie. Wtedy również cała klasa musiała przejść na zdalne nauczanie.

DOSTĘP PREMIUM