W Karpaczu zapomnieli o maseczkach? "Do wytycznych często nie stosują się członkowie rządu. Wyjątkiem jest minister zdrowia"

- W przestrzeniach zamkniętych na Forum Ekonomicznym większość osób nie nosi maseczek - mówi reporter TOK FM Tomasz Setta, który jest w Karpaczu. Obserwacje dziennikarze potwierdzają liczne zdjęcia udostępniane przez uczestników wydarzenia w internecie, na których widać, że maseczki należą raczej do rzadkości. Organizator zapewnia jednak, że bezpieczeństwo uczestników to "priorytet".
Zobacz wideo

W ostatnich dniach widzimy skokowy wzrost zachorowań na COVID-19 w Polsce. Tylko w środę resort zdrowia informował o 533 nowych przypadkach. Tak źle nie było od początku czerwca. Przedstawiciele rządu - z ministrem Adamem Niedzielskim na czele - co i rusz podkreślają, że "pandemia nas wcale nie opuściła". Apelują o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie (tych, którzy jeszcze tego nie zrobili).

Tymczasem od kilku dni oglądać możemy liczne relacje - w tym zdjęcia i filmy - z tzw. polskiego Davos, czyli XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, którego uczestnicy o dystansie oraz zasłanianiu ust i nosa najwyraźniej zapomnieli.

Na fotografiach widzimy, że założonych maseczek nie mają zarówno uczestnicy różnych paneli dyskusyjnych, jak i inni uczestnicy forum, którzy tym debatom się przysłuchują lub są gdzieś w kuluarach. Przy czym warto wspomnieć, że większość wydarzeń odbywa się jednak w zamkniętym pomieszczeniu, w którym przebywa dość duża liczba osób. Organizatorzy informowali, że w sumie w Forum ma wziąć udział 3 tys. osób z Polski, Europy, Azji Centralnej i USA.

Reporter TOK FM Tomasz Setta, który jest na Forum w Karpaczu potwierdza: "W przestrzeniach zamkniętych większość osób nie nosi maseczek". - Czasami zdarza się, że prowadzący debatę poprosi o zasłonięcie ust i nosa, zwłaszcza jeśli na sali panuje tłok - opisuje. - Do wytycznych często nie stosują się natomiast członkowie rządu. Wyjątkiem jest minister zdrowia Adam Niedzielski i jego współpracownicy czy były marszałek Senatu i lekarz Stanisław Karczewski - dodaje.

Na fotografiach również można zauważyć, że w panelach z udziałem Adama Niedzielskiego - zarówno sam minister, jak i uczestnicy dyskusji - mają założone maseczki. 

Szczepienia albo negatywny wynik testu

Co do przestrzegania obostrzeń sanitarnych - red. Setta nadmienia, że przy rejestracji na Forum w Karpaczu pytano o certyfikat covidowy. 

Instytut Studiów Wschodnich (organizator wydarzenia) - pytany przez nas o obostrzenia sanitarne - zapewnia, że "na Forum wszystko przebiega zgodnie z przepisami", a "bezpieczeństwo uczestników jest priorytetem". - Zdecydowana większość naszych gości przedstawiła w recepcji świadectwa szczepienia przeciw COVID-19. Ci nieliczni, którzy tego nie zrobili, przedstawili negatywny wynik testu na obecność wirusa. Testy musiały być przeprowadzone nie wcześniej niż 48 h przed rejestracją. Mimo tych wymagań na wielu panelach słuchający są w maseczkach - informuje Paweł Jabłoński, szef biura prasowego ISW.

W aktualnych wytycznych związanych z koronawirusem - które można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia - czytamy, że "zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju". Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający m.in. schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia czy zaburzenia rozwoju.

"Polskie Davos", czyli Forum Ekonomiczne w Krynicy

Forum Ekonomiczne w Karpaczu trwa od wtorku (7 września). To największe tego typu spotkanie w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym udział biorą politycy, eksperci, ludzie biznesu czy działacze organizacji pozarządowych. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Europa w poszukiwaniu przywództwa".

Wśród poruszanych w czasie paneli dyskusyjnych tematów jest m.in. tzw. Polski Ład, wychodzenie gospodarki z pandemii, inflacja, walka z katastrofą klimatyczną czy transformacja energetyczna.

Forum Ekonomiczne po raz drugi odbywa się w Karpaczu, do którego zostało oficjalnie przeniesione z Krynicy-Zdroju. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Głównymi partnerami zaś są m.in. województwo dolnośląskie, Miasto Wrocław oraz Miasto Gospodarz - Karpacz.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM