Koronawirus w Polsce. Znowu ponad 500 nowych zakażeń. 6 osób nie żyje [9 września]

Ministerstwo Zdrowia w czwartek poinformowało, że mamy w Polsce 510 nowych przypadków zakażeniem koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło sześć osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwie lubelskim - 75, mazowieckiego - 54 oraz na Podkarpaciu. W sumie ostatniej doby przybyło 510 zakażonych.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w związku z COVID-19 zmarło sześć osób.

Od 4 marca 2021 roku w Polsce stwierdzono 2 892 113 zakażeń. 75 409 osób zmarło.

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

W środę resort zdrowia poinformował o 533 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 11 osób zmarło w związku z COVID-19. We wtorek (7 września) Ministerstwo Zdrowia informowało o 406 zachorowaniach na koronawirusa. Tak wysokiej liczby nowych przypadków (przekraczającej 400) nie odnotowaliśmy od kilku miesięcy. Wiceminister Kraska zwracał uwagę, że to o ponad 40 proc. więcej niż przed tygodniem i apelował do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły, by z tym nie zwlekały. Tego dnia resort informował także o 13 zgonach.

W poniedziałek (6 września) nowych zachorowań było 183. W związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba. 

Dzień wcześniej - w niedzielę (5 września) poinformowano o 324 nowych zakażeniach. Najwięcej zdiagnozowano Na Mazowszu - 54, w Małopolsce - 43, w województwie śląskim - 32. MZ poinformowało też, że w związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba. 

Koronawirus w Polsce. Prognozy na jesień

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska - pytany o prognozy dotyczące liczby dziennych zakażeń koronawirusem - powiedział we wtorek, że w połowie września będziemy mieli bardzo miarodajne prognozy. Dodał, że wiele czynników na to wpływa, m.in. powroty dzieci do szkół, powroty Polaków z wakacji, bo oczywiście to jest związane z migracją, czyli przemieszczaniem się.

- Na tę chwilę prognozujemy, że pod koniec września liczba nowych zakażeń to będzie ok. 1000 dziennie, a pod koniec października może być ok. 5000 - ostrzegał z kolei w miniony piątek Adam Niedzielski.

Ale minister zdrowia nie poinformował, jak będą wyglądały ew. obostrzenia przy rosnącej liczbie zakażeń. rzecznik MZ z kolei stwierdził, że w tej sprawie wszystko jest możliwe.

Zakażenia w szkołach. Przybywa placówek ze zdalnym nauczaniem

Liczba przypadków COVID-19 w szkołach rośnie. W ostatnich dniach na nauczanie zdalne musiała przejść w całości jedna ze szkół w Radomiu, do tego pojedyncze klasy w Warszawie i Poznaniu. Dyrekcje szkół zachęcają uczniów i rodziców do szczepień, które mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Do szczepień próbują zniechęcać antyszczepionkowcy. Strasząc dyrektorów odpowiedzialnością karną.

W warszawskich szkołach do tej pory ponad 3 tys. uczniów zgłosiło chęć zaszczepienia. To niewiele, bo do tej pory w stolicy nie zaszczepiło się około 50 tys. uczniów. A i tak stolica wypada lepiej niż inne miasta.

Zachęcanie do zaszczepienia się w szkole napotyka na kłopoty, bo szybko uaktywnili się antyszczepionkowcy. Do niektórych dyrektorów placówek w Warszawie już trafiają maile od rodziców przeciwnych szczepieniom. - Przychodzą maile z informacjami, że szczepienia są nielegalne, przymusowe, że grozić będzie dyrektorom odpowiedzialność karna - poinformowała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

DOSTĘP PREMIUM