Koronawirus w Polsce. 528 nowych zakażeń. Osiem osób zmarło [10 września]

Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało, że mamy w Polsce 528 nowych przypadków zakażeniem koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło osiem osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń jest w województwach: mazowieckim - 91, lubelskim - 69, małopolskim - 45. W sumie - jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia - ostatniej dobry stwierdzono 528 nowych zakażeń.

"Z powodu COVID19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 5 osób" - poinformował resort na Twitterze.

Do tej pory - od marca 2020 roku - w Polsce stwierdzono 2 892 642 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 75 417 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podał, że mamy w Polsce 510 nowych przypadków zakażeniem koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło sześć osób. Dzień wcześniej - w środę 8 września - resort zdrowia poinformował o 533 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 11 osób zmarło w związku z COVID-19. 

Z kolei we wtorek (7 września) Ministerstwo Zdrowia informowało o 406 zachorowaniach na koronawirusa. Tak wysokiej liczby nowych przypadków (przekraczającej 400) nie odnotowaliśmy od kilku miesięcy. Wiceminister Kraska zwracał uwagę, że to o ponad 40 proc. więcej niż przed tygodniem i apelował do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły, by z tym nie zwlekały. Tego dnia resort informował także o 13 zgonach.

W poniedziałek (6 września) nowych zachorowań było 183. W związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Dzień wcześniej - w niedzielę (5 września) poinformowano o 324 nowych zakażeniach. Najwięcej zdiagnozowano Na Mazowszu - 54, w Małopolsce - 43, w województwie śląskim - 32. MZ poinformowało też, że w związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba. 

Koronawirus w Polsce. Prognozy na jesień

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o prognozy dotyczące liczby dziennych zakażeń koronawirusem, powiedział we wtorek, że w połowie września będziemy mieli bardzo miarodajne prognozy. Dodał, że wiele czynników na to wpływa, m.in. powroty dzieci do szkół, powroty Polaków z wakacji, bo oczywiście to jest związane z migracją, czyli przemieszczaniem się.

- Na tę chwilę prognozujemy, że pod koniec września liczba nowych zakażeń to będzie ok. 1000 dziennie, a pod koniec października może być ok. 5000 - ostrzegał z kolei w miniony piątek Adam Niedzielski.

Ale minister zdrowia nie poinformował, jak będą wyglądały ew. obostrzenia przy rosnącej liczbie zakażeń. rzecznik MZ z kolei stwierdził, że w tej sprawie wszystko jest możliwe.

Zakażenia w szkołach. Przybywa placówek ze zdalnym nauczaniem

Liczba przypadków COVID-19 w szkołach rośnie. W ostatnich dniach na nauczanie zdalne musiała przejść w całości jedna ze szkół w Radomiu, do tego pojedyncze klasy w Warszawie i Poznaniu. Dyrekcje szkół zachęcają uczniów i rodziców do szczepień, które mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Do szczepień próbują zniechęcać antyszczepionkowcy. Strasząc dyrektorów odpowiedzialnością karną.

W warszawskich szkołach do tej pory ponad 3 tys. uczniów zgłosiło chęć zaszczepienia. To niewiele, bo do tej pory w stolicy nie zaszczepiło się około 50 tys. uczniów. A i tak stolica wypada lepiej niż inne miasta.

Zachęcanie do zaszczepienia się w szkole napotyka na kłopoty, bo szybko uaktywnili się antyszczepionkowcy. Do niektórych dyrektorów placówek w Warszawie już trafiają maile od rodziców przeciwnych szczepieniom. - Przychodzą maile z informacjami, że szczepienia są nielegalne, przymusowe, że grozić będzie dyrektorom odpowiedzialność karna - poinformowała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

DOSTĘP PREMIUM