Koronawirus. 530 nowych zachorowań. Jest najnowszy raport [11 września]

Ministerstwo Zdrowia w sobotę poinformowało, że mamy w Polsce 530 nowych przypadków zakażeniem koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 8 osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zachorowań odnotowano na Lubelszczyźnie (68) i na Mazowszu (60). Pozostałe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (45), dolnośląskiego (44), śląskiego (43), małopolskiego (41), zachodniopomorskiego (41), podkarpackiego (35), łódzkiego (30), pomorskiego (29), podlaskiego (26), kujawsko-pomorskiego (20), warmińsko-mazurskiego (16), świętokrzyskiego (12), opolskiego (5), lubuskiego (4). 

Ponadto 16 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów, resort zdrowia podał, że z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 5 osób. Łącznie to 8 pacjentów.

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy w Polsce 528 nowych przypadków zakażeniem koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło osiem osób. Dzień wcześniej - w czwartek 9 września - odnotowano w Polsce 510 nowych przypadków zakażeniem koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło sześć osób. W środę 8 września resort zdrowia podał, że mamy 533 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. 11 osób zmarło w związku z COVID-19. 

Z kolei we wtorek (7 września) Ministerstwo Zdrowia informowało o 406 zachorowaniach na koronawirusa. Tak wysokiej liczby nowych przypadków (przekraczającej 400) nie odnotowaliśmy od kilku miesięcy. Wiceminister Kraska zwracał uwagę, że to o ponad 40 proc. więcej niż przed tygodniem i apelował do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły, by z tym nie zwlekały. Tego dnia resort informował także o 13 zgonach. 

Koronawirus w Polsce. Prognozy na jesień

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o prognozy dotyczące liczby dziennych zakażeń koronawirusem, powiedział we wtorek, że w połowie września będziemy mieli bardzo miarodajne prognozy. Dodał, że wiele czynników na to wpływa, m.in. powroty dzieci do szkół, powroty Polaków z wakacji, bo oczywiście to jest związane z migracją, czyli przemieszczaniem się.

- Na tę chwilę prognozujemy, że pod koniec września liczba nowych zakażeń to będzie ok. 1000 dziennie, a pod koniec października może być ok. 5000 - ostrzegał z kolei w miniony piątek Adam Niedzielski.

Ale minister zdrowia nie poinformował, jak będą wyglądały ew. obostrzenia przy rosnącej liczbie zakażeń. rzecznik MZ z kolei stwierdził, że w tej sprawie wszystko jest możliwe.

Zakażenia w szkołach. Przybywa placówek ze zdalnym nauczaniem

Liczba przypadków COVID-19 w szkołach rośnie. W ostatnich dniach na nauczanie zdalne musiała przejść w całości jedna ze szkół w Radomiu, do tego pojedyncze klasy w Warszawie i Poznaniu. Dyrekcje szkół zachęcają uczniów i rodziców do szczepień, które mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Do szczepień próbują zniechęcać antyszczepionkowcy. Strasząc dyrektorów odpowiedzialnością karną.

W warszawskich szkołach do tej pory ponad 3 tys. uczniów zgłosiło chęć zaszczepienia. To niewiele, bo do tej pory w stolicy nie zaszczepiło się około 50 tys. uczniów. A i tak stolica wypada lepiej niż inne miasta.

Zachęcanie do zaszczepienia się w szkole napotyka na kłopoty, bo szybko uaktywnili się antyszczepionkowcy. Do niektórych dyrektorów placówek w Warszawie już trafiają maile od rodziców przeciwnych szczepieniom. - Przychodzą maile z informacjami, że szczepienia są nielegalne, przymusowe, że grozić będzie dyrektorom odpowiedzialność karna - poinformowała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

DOSTĘP PREMIUM