Koronawirus w Polsce. 722 nowe zakażenia. Większość zmarłych to osoby niezaszczepione [16 września]

Koronawirus w Polsce. W czwartek 16 września resort zdrowia poinformował o 722 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarło 10 osób. Aż osiem z nich nie zaszczepiło się przeciwko COVID-19.
Zobacz wideo

Jeszcze przed opublikowaniem przez resort zdrowia danych dotyczących ostatniej doby, RMF FM poinformowało, że na 10 zmarłych aż osiem to osoby niezaszczepione.

Minionej doby najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w województwie lubelskim - 120), mazowieckim - 93 oraz na Dolnym Śląsku - 64. W sumie mamy 722 nowe zakażenia. 

Od marca 2020 roku w Polsce zdiagnozowano 2 895 947 zakażeń. 75 464 chorych zmarło.

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażeń

Dane związane z koronawirusem w Polsce niepokoją. W środę, 15 września, zanotowano 767 nowych zakażeń. Tak wielu zachorowań nie było od maja. Zmarło 21 osób. We wtorek resort zdrowia informował o 537 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej zachorowań odnotowano na Mazowszu (87). W związku z COVID-19 zmarło osiem osób. Dzień wcześniej - w poniedziałek (13 września) - nowych zakażeń było 269. Nie zmarła tej doby żadna osoba. 

Koronawirus w Polsce. Czwarta fala się rozpędza

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia wyjaśniał w środę, gdzie jest najwięcej zakażeń. Według niego w ciągu ostatniej doby najwięcej zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców notują trzy województwa: woj. lubelskie - 3,6 zakażenia (na 100 tys. mieszkańców), woj. podlaskie - 2,89 zakażeń i woj. podkarpackie - 2,78 zakażeń. - W całej Polsce średnia to jest 2 (zakażenia na 100 tys. mieszkańców), więc widzimy, że w tych trzech województwach zakażenia rozpędzają się szybciej. A dlaczego? To są trzy województwa, które są najsłabiej zaszczepione - podkreślił Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił też, że w województwach wschodnich, szczególnie świętokrzyskim i lubelskim, widać większą liczbę zgonów niż w pozostałych. Zaznaczył ponadto, że 90 proc. osób trafiających do szpitala z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepione.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia w szkołach

W tym tygodniu ruszyła akcja szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że dyrektorzy szkół zebrali od rodziców uczniów uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19 w sumie 48 303 deklaracje o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji szczepień organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło 1490 pracowników szkół, a także 3380 członków rodzin uczniów.

Akcja informacyjna oraz zapisy na szczepienia trwały w szkołach od początku września. Przy okazji resort edukacji i nauki poinformował także, że średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM