Koronawirus w Polsce. Czwarta fala się rozpędza. Gdzie sytuacja jest najgorsza?

Resort zdrowia poinformował, że ostatniej doby stwierdzono ponad 720 nowych zakażeń. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia ostrzegł, że czwarta fala się rozpędza, a najgorsza sytuacja jest tam, gdzie zaszczepiło się najmniej osób. Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu.
Zobacz wideo

W środę zanotowano 767 nowych zakażeń i był to najwyższy bilans od końcówki maja. Zmarło 21 osób. W czwartek resort zdrowia poinformował o 722 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 10 osób, z których aż osiem nie zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Minionej dobry najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w województwie lubelskim. 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz ostrzegał w TVN24, że czwarta fala pandemii wciąż się rozpędza, a dzisiaj odnotowano wzrost zakażeń o 40 proc. względem ostatniego tygodnia. - Widzimy niestety ten niepokojący trend w szpitalach w trzech województwach, to jest w podkarpackim, gdzie obłożenie łóżek to jest 26 proc., w lubelskim 23 proc. i podlaskim 20 proc. - informował. - Nie dziwi chyba fakt, że w tych województwach jest najmniej szczepień - dodał. 

- COVID-19 puka do naszych drzwi i zapuka po nas, jeżeli się nie zaszczepimy - ostrzegał Andrusiewicz.

Odniósł się również do akcji szczepień w szkołach, która nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak informowało MEiN, dyrektorzy zebrali od rodziców niecałe 50 tys. deklaracji o chęci szczepienia dziecka. - O szczepieniach muszą zdecydować rodzice, a nie dzieci. To głos rodziców jest tutaj najważniejszy. Jeżeli sam rodzic się nie szczepi, to często trudno, żeby zaszczepił swoje dziecko - zaznaczył rzecznik MZ. 

- Sam proces szczepień w szkołach jest dosyć istotny, ale przypomnijmy jeden istotny fakt - do tego momentu 700 tys. dzieci zaszczepiło się w pełni - zauważał. - Nie możemy mówić, że szczepienia w tej grupie nie postępowały - stwierdził. 

Według najnowszych danych w Polsce w pełni zaszczepione są 19 mln 167 tys. 754 osoby.

DOSTĘP PREMIUM