Koronawirus w Polsce. Ponad 650 nowych przypadków. Najwięcej w woj. lubelskim i mazowieckim [17 września]

W piątek 17 września resort zdrowia poinformował o 652 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarło 8 osób.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażeń

W czwartek 16 września resort zdrowia poinformował o 722 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 10 osób, a 8 z nich nie zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Dzień wcześniej - w środę 15 września - zanotowano 767 nowych zakażeń. Tak wielu zachorowań nie było od maja. Zmarło 21 osób.

Z kolei we wtorek 14 września resort zdrowia informował o 537 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej zachorowań odnotowano na Mazowszu (87). W związku z COVID-19 zmarło osiem osób. W poniedziałek 13 września nowych zakażeń było 269. Nie zmarła tej doby żadna osoba. 

Koronawirus w Polsce. Czwarta fala się rozpędza

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia wyjaśniał w środę, gdzie jest najwięcej zakażeń. Według niego w ciągu ostatniej doby najwięcej zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców notują trzy województwa: woj. lubelskie - 3,6 zakażenia (na 100 tys. mieszkańców), woj. podlaskie - 2,89 zakażeń i woj. podkarpackie - 2,78 zakażeń. - W całej Polsce średnia to jest 2 (zakażenia na 100 tys. mieszkańców), więc widzimy, że w tych trzech województwach zakażenia rozpędzają się szybciej. A dlaczego? To są trzy województwa, które są najsłabiej zaszczepione - podkreślił Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił też, że w województwach wschodnich, szczególnie świętokrzyskim i lubelskim, widać większą liczbę zgonów niż w pozostałych. Zaznaczył ponadto, że 90 proc. osób trafiających do szpitala z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepione.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia trzecią dawką

W czwartek Rada Medyczna przy premierze podjęła decyzję o zarekomendowaniu podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 seniorom, osobom z chorobami przewlekłymi oraz personelowi medycznemu.

- Sporo badań potwierdza fakt istotnego obniżania się poziomu odporności po okresie ok. 8-9 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby osobom szczególnie narażonym na zakażenie, czyli medykom, umożliwić przyjęcie trzeciej dawki. Dodatkowo chcemy dać takie prawo osobom powyżej 60. roku życia oraz młodszym, lecz cierpiącym na schorzenia współistniejące, które z racji wieku mają słabszą odpowiedź układu immunologicznego, a także są szczególnie narażone w przypadku zakażenia na ciężki przebieg COVID-19 - powiedział w rozmowie z PAP dr Konstanty Szułdrzyński.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia w szkołach

W tym tygodniu ruszyła akcja szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że dyrektorzy szkół zebrali od rodziców uczniów uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19 w sumie 48 303 deklaracje o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji szczepień organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło 1490 pracowników szkół, a także 3380 członków rodzin uczniów.

Akcja informacyjna oraz zapisy na szczepienia trwały w szkołach od początku września. Przy okazji resort edukacji i nauki poinformował także, że średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.

DOSTĘP PREMIUM