Koronawirus w Polsce. Ponad 360 zachorowań, nikt nie zmarł. Są najnowsze dane [20 września]

Koronawirus w Polsce. Minionej doby zaraportowano o 363 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce.
Zobacz wideo

Dokładnie tydzień temu w poniedziałek nowych zachorowań było 269. Zatem dziś odnotowujemy wzrost o blisko 100 przypadków. 

Najwięcej zachorowań odnotowano w woj. mazowieckim (64). Na drugim jest Lubelszczyzna (42), a na trzecim Małopolska (39). Pozostałe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (29), łódzkiego (28), śląskiego (27), podkarpackiego (24), zachodniopomorskiego (24), pomorskiego (19), lubuskiego (14), podlaskiego (14), dolnośląskiego (10), świętokrzyskiego (8), warmińsko-mazurskiego (6), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (2).

Ponadto 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W poniedziałek resort zdrowia podał, że ani z powodu COVID-19, ani z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami nie zmarła żadna osoba. 

Warto podkreślić, że dane podawane w poniedziałek często są znacznie niższe niż te, które są podawane w dalszej części tygodnia. 

Koronawirus. Bilans zachorowań

W niedzielę resort przekazał, że 540 nowych przypadków zakażenia dotyczy osób z województw: lubelskiego (101), mazowieckiego (83), dolnośląskiego (39), podkarpackiego (38), wielkopolskiego (35), małopolskiego (34), śląskiego(33), łódzkiego (26), zachodniopomorskiego (24), kujawsko-pomorskiego (22), podlaskiego (22), lubuskiego (15), opolskiego (14), pomorskiego (13), świętokrzyskiego (12) i warmińsko-mazurskiego (11). MZ podało, że 18 zakażeń to dane bez wskazania adresu, zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Zmarła jedna osoba zakażona koronawirusem.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało 797 nowych zakażeniach koronawirusem - najwięcej od końca maja. Najwięcej, bo po ponad 100 zakażeń, odnotowano w dwóch województwach mazowieckim - 135 i lubelskim - 122. Z danych resortu zdrowia wynika, że w szpitalach przebywa obecnie 980 osób z COVID-19, w tym 110 pacjentów podłączonych do respiratorów. To oznacza, że hospitalizowanych jest o połowę więcej niż w ubiegłą sobotę. Z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 14 osób.

W piątek (17 września) resort zdrowia poinformował o 652 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce (zmarło 8 osób). W czwartek 16 września resort zdrowia poinformował o 722 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 10 osób, a 8 z nich nie zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Dzień wcześniej - w środę 15 września - zanotowano 767 nowych zakażeń. Tak wielu zachorowań nie było od maja. Zmarło 21 osób.

Koronawirus. Będzie lockdown?

Piotr Müller w Radiu Plus pytany był o to, czy jesienią możemy spodziewać się kolejnego lockdownu, czy też taki scenariusz jest wykluczony - Tego nie mogę powiedzieć. Wręcz przeciwnie, mogę powiedzieć, że zawsze takie ryzyko istnieje - odpowiedział rzecznik rządu.

Zwrócił uwagę, że faktycznie liczba zakażeń pod tym kątem nie jest optymistyczna, bo stale rośnie. - Natomiast my wyciągamy wnioski także z zeszłych doświadczeń, z ostatnich miesięcy czy sprzed roku. Dlatego cała infrastruktura medyczna jest przygotowana do tego, żeby w razie czego tę zwiększoną liczbę zakażeń odpowiednio zabezpieczyć poprzez właściwą opiekę w szpitalach - powiedział Müller.

Jego zdaniem, rząd lockdownu nie wyklucza. - Mogą być rozwiązania sektorowe, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach. Dlatego apelujemy cały czas o szczepienie się (przeciw COVID-19 - PAP), bo to jest jedyna bariera, która może przed tym zabezpieczyć - zaznaczył rzecznik rządu.

Pytany, o taki wstępny plan dotyczący wprowadzania obostrzeń powiatowo czy regionalnie, Müller odparł, że "faktycznie wariant jest taki, że w przypadku zwiększenia liczby zakażeń będziemy patrzeć regionalnie". - Bo liczba osób, czy zakażeń będzie różna w różnych regionach. I to wynika, nie tylko z dynamiki samych zachorowań, ale również z poziomu szczepień - podkreślił Müller.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia w szkołach

W tym tygodniu ruszyła akcja szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że dyrektorzy szkół zebrali od rodziców uczniów uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19 w sumie 48 303 deklaracje o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji szczepień organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło 1490 pracowników szkół, a także 3380 członków rodzin uczniów.

Akcja informacyjna oraz zapisy na szczepienia trwały w szkołach od początku września. Przy okazji resort edukacji i nauki poinformował także, że średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.

DOSTĘP PREMIUM