Niedzielski: 99,1 procent nowych zakażeń to niezaszczepieni. W niektórych województwach trudna sytuacja

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Na konferencji prasowej w poniedziałek szef MZ Adam Niedzielski powiedział, że w kilku województwach sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna. Czy będzie kolejny lockdown?
Zobacz wideo

Jak poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia, w Polsce stwierdzono 363 nowych przypadków koronawirusa. To blisko 100 więcej niż przed tygodniem.

- Widzimy wyraźnie, że dynamika procesu epidemicznego przyrasta. O ile kilka tygodni temu mogliśmy jeszcze patrzeć na to, że z tygodnia na tydzień to zwiększenie liczby nowych zakażeń jest rzędu dwudziestu, dwudziestu kilku procent, to tak naprawdę od tygodnia mamy do czynienia już z dynamikami rzędu 35, nawet 40 procent. Nawet z dnia na dzień zdarzały się takie sytuacje, że ta dynamika była blisko 50-prcoentowa - mówił podczas konferencji prasowej min. Adam Niedzielski.

Według szefa MZ skutkiem tego jest, że średnia dzienna liczba zakażeń przekroczyła 600. - Tydzień temu to jeszcze było 450, a jeszcze niedawno - przypomnę - te średnie liczby kształtowały się w przedziale 200-300 - podawał.

Dwa razy więcej zajętych łóżek w szpitalach

Zastrzegł, że wzrosty te przekładają się na wzrost hospitalizacji. - W tej chwili mamy przekroczoną już liczbę tysiąca hospitalizacji - poinformował Niedzielski. Dodał, że "liczba hospitalizacji w ciągu tygodnia się podwoiła".

- W kolejnych tygodniach będziemy obserwowali nadal dynamiczny wzrost. Nie możemy tutaj w żaden sposób liczyć na to, że będzie jakiekolwiek spowolnienie tego procesu wzrostu liczby zakażeń - zastrzegł szef MZ.

Ponad 99 proc. chorych to niezaszczepieni

Co ważne - Niedzielski podkreślił, że "udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach wynosi 0,9 proc.". Oznacza to, że 99,1 proc. zakażonych to osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19.  Zaznaczył, że podobna prawidłowość dotyczy zgonów. - Udział osób, które zostały zaszczepione, a umarły z powodu COVID-19 wynosi 1,8, czyli 98 proc. zgonów od stycznia br. to są zgony osób, które nie zostały zaszczepione - wyjaśniał minister.

- Jeśli chodzi o spojrzenie w skali województw (...) to, że mamy bardzo wyraźnie trzy, cztery województwa, w których sytuacja jest stosunkowo gorsza niż w pozostałej części kraju. Najgorszą sytuację pod kątem nowych zakażeń mamy w województwie lubelskim - powiedział minister.

Podał, że w woj. lubelskim wskaźnik nowych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem na 100 tys. mieszkańców wynosi około pięciu. Na kolejnych miejscach są województwa: podlaskie ze wskaźnikiem 2,7, zachodniopomorskie - ze wskaźnikiem 2,4 i podkarpackie - ze wskaźnikiem 2,1.

- Zwrócić trzeba uwagę, że odsetek pozytywnych testów w tych województwach też jest stosunkowo większy, niż średnia krajowa. W woj. lubelskim, które to województwo jest w tej chwili liderem, jeżeli chodzi o najwyższą liczbę zakażeń i najwyższą liczbę hospitalizacji, odsetek pozytywnych testów wynosi już 5 proc. W województwie podkarpackim 4 proc. - poinformował Niedzielski.

Wskazał, że te liczby warto zderzyć ze wskaźnikami poziomu wyszczepienia w Polsce. - Chcę zwrócić uwagę, że województwo podkarpackie i lubelskie to są dwa województwa, które mają najniższy poziom wyszczepienia w Polsce - dodał.

Dla kogo trzecia dawka szczepionki?

Minister zdrowia został zapytany przez dziennikarzy o poszerzenie katalogu osób, które mogą mieć podawaną trzecią dawką szczepionki i czy będzie ona dostępna dla wszystkich chętnych. Przypominał, że od 1 września trzecią dawką szczepionki mogą się szczepić osoby z upośledzeniem odporności. - Ta grupa to około 220 tys. osób - wskazywał.

- W tej chwili, razem z Radą Medyczną, prowadzimy ciągły dialog na ten temat. W ostatnich dniach został złożony do EMA (Europejskiej Agencji Leków - PAP) wniosek o ocenę dowodów naukowych, które są związane z podawaniem trzeciej dawki. EMA będzie to oceniała do 4 października - mówił minister.

- W rozmowie z panem premierem używamy pewnych argumentów dotyczących tego, czy możemy czekać, aż ta procedura administracyjna się zakończy. Prawdopodobnie dziś bądź jutro z panem premierem podejmiemy decyzję, co z tą trzecią dawką. Generalnie raczej się przychylamy, dyskutujmy jeszcze o szczegółach dotyczących komu, ona powinna być (podawana - PAP). Natomiast, chyba mamy obaj z panem premierem poczucie, że nie będziemy czekali do 4 października - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że trwają również analizy dotyczące wieku osób, którym będzie mogła być podawana trzecia dawka szczepionki. Minister zdrowia poinformował, że do tej pory trzecią dawkę szczepionki otrzymało 8 tys. osób.

Będzie kolejny lockdown?

Niedzielski był także pytany o możliwe obostrzenia epidemiczne. Odparł krótko: "Przyjęliśmy taką granicę, średnio tysiąc zakażeń koronawirusem dziennie, poniżej której nie będziemy prowadzili dyskusji na temat wprowadzania obostrzeń".

DOSTĘP PREMIUM