Koronawirus w Polsce. Ponad 800 nowych zachorowań. Są najnowsze dane [24 września]

Jest najnowszy raport dotyczący koronawirusa w Polsce. W piątek (24 września) Ministerstwo Zdrowia informuje o 813 nowych zakażeniach na COVID-19. 14 osób zmarło.
Zobacz wideo

Dokładnie tydzień temu w piątek (17 września) nowych zachorowań było 652. W związku z tym dziś (24 września) widzimy wzrost o ponad 150 przypadków. Najwięcej zachorowań odnotowano na Lubelszczyźnie - 132. Na drugim miejscu znalazło się Mazowsze - 118, a na trzecim Podlasie i Zachodniopomorskie - po 66.

Kolejne przypadki dotyczą województw: dolnośląskiego (56), małopolskiego (56), śląskiego (52), podkarpackiego (51), łódzkiego (47), wielkopolskiego (43), kujawsko-pomorskiego (33), pomorskiego (33), warmińsko-mazurskiego (23), opolskiego (13), lubuskiego (10), świętokrzyskiego (6).

Ponadto 8 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o liczby zgonów - resort zdrowia przekazał, że z powodu COVID-19 zmarły ostatniej doby 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 12 osób. Łącznie to 14 pacjentów.

Od początku epidemii w Polsce odnotowano 2 901 674 zachorowań. Zmarło 75 551 pacjentów. 

Piątkowe dane dotyczące zakażeń ujawnił już rano w Polsat News wiceminister Waldemar Kraska. Pytany był o to, czy przekroczona zostanie granica 1000 zakażeń. Zaprzeczył. - Ten trend co prawda jest wzrostowy, ale nie aż tak duży jak to było w poprzednich dniach - podał.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W czwartek (23 września) resort zdrowia informował o 974 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19. Najwięcej było na Mazowszu (156) i na Lubelszczyźnie (145). Zmarło tego dnia 14 osób. 

Dzień wcześniej - w środę (22 września) - zakażeń było 882, a zgonów aż 20. We wtorek (21 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło 15 chorych.

Z kolei w poniedziałek 20 września resort zdrowia podał, że ani z powodu COVID-19, ani z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami nie zmarła żadna osoba. Odnotowano jednak 363 nowe zakażenia koronawirusem. 

Trzecia dawka szczepionki. Dziś ruszają szczepienia

Codzienne informacje o nowych zakażeniach pokazują wyraźnie trend wzrostowy jeśli chodzi o zakażenia COVID-19. Ostatni raz dane oscylujące wokół 900 przypadków obserwowaliśmy pod koniec maja. Czwarta fala epidemii się nasila, o czym mówią też wprost przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. 

Rządzący oraz epidemiolodzy mówią jasno - najlepszym sposobem na walkę z epidemią są szczepienia. Właśnie dziś rozpoczęła się rejestracja na przyjęcie trzeciej dawki.

Co ważne - trzecia dawka jest już od jakiegoś czasu podawana np. osobom chorującym na nowotwory, ale teraz ma być kierowana szerzej - dla pracowników ochrony zdrowia pracujących z pacjentami oraz dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia.

Jak informował ostatnio wiceminister Waldemar Kraska, trzecia dawka wykonywana będzie wyłącznie preparatami firm Pfizer oraz Moderna. Będzie jednak możliwość "mieszania" szczepionek. Jeśli więc  ktoś przyjął wcześniej szczepionkę firmy Astra Zeneca albo jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson - jako trzecią dawkę będzie przyjmował właśnie preparat mRNA.

Rada Ministrów rekomenduje, aby trzecia dawka była podawana po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia.

Najmniej szczepień - najwięcej zajętych łóżek w szpitalach

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewcz zwracał w czwartek uwagę, że sytuacja epidemiczna jest różna w różnych częściach Polski i zależy od poziomu wyszczepienia mieszkańców. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu wskaźnik zajętych łóżek "covidowych" w szpitalach jest najwyższy i wynosi 35-40 proc. - Wojewoda już działa i zwiększa tę bazę łóżkową - zapewniał rzecznik MZ.

Jeśli chodzi z kolei o liczbę mieszkańców zaszczepionych - w czwartek poinformowano, że Warszawa stała się liderem pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców pośród dużych miast w Polsce. "Już ponad 67 proc. mieszkanek i mieszkańców Warszawy jest w pełni zaszczepionych. To najlepszy wynik wśród dużych miast w Polsce!" - napisał w mediach społecznościowych prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

TOK FM PREMIUM