Koronawirus w Polsce. 917 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 20 osób [25 września]

Ministerstwo zdrowia poinformowało w sobotę 25 września o 917 nowych zakażeniach na COVID-19. 20 osób zmarło.
Zobacz wideo

Badania potwierdziły 917 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 20 osób z COVID-19 – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Nowe zakażenia, o których poinformowano w sobotę, dotyczą osób z województw: mazowieckiego (158), lubelskiego (143), podkarpackiego (85), śląskiego (73), małopolskiego (72), podlaskiego (66), zachodniopomorskiego (60), dolnośląskiego (47), łódzkiego (46), warmińsko-mazurskiego (43), kujawsko-pomorskiego (36), wielkopolskiego (35), pomorskiego (29), opolskiego (8), lubuskiego (5), świętokrzyskiego (2).

Dziewięć zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło siedem osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 13 osób.

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

W piątek (24 września) Ministerstwo Zdrowia informuje o 813 nowych zakażeniach na COVID-19. 14 osób zmarło.

W czwartek (23 września) resort zdrowia informował o 974 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19. Najwięcej było na Mazowszu (156) i na Lubelszczyźnie (145). Zmarło tego dnia 14 osób. 

Dzień wcześniej - w środę (22 września) - zakażeń było 882, a zgonów aż 20. We wtorek (21 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło 15 chorych.

Koronawirus w Polsce. Będzie lockdown?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany, o to co musi się wydarzyć, żeby zapadły decyzje o wprowadzaniu obostrzeń odpowiedział: "Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie lokalnie, powiatami takie obostrzenia wprowadzał. Ten wariant będzie uwzględniał dwie zmienne - liczbę osób, które są zaszczepione na danym terenie, ale także wzrost nowych zakażeń".

Zapewnił, że resort zdrowia będzie na bieżąco analizował sytuację z miejscowym sanepidem. - Jeżeli będzie taka deklaracja i takie zalecenie sanepidu, abyśmy wprowadzili obostrzenia na danym terenie, to będziemy je wprowadzać. To będę podobne obostrzenia jak w poprzednich falach - wskazał wiceszef MZ.

Kraska na pytanie o to, jakiego rodzaju obostrzenia będą wprowadzane w pierwszej kolejności, przekazał: "Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach". Zaznaczył, że rząd będzie się "starał, żeby to nie dotknęło polskich przedsiębiorców, bo wiemy, jak dotkliwe dla gospodarki jest wprowadzanie, nawet lokalnie, lockdownów".

Odnosząc się do trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 powiedział, że "te grupy, które są dedykowane, czyli medycy, osoby powyżej 50. roku życia, powinny się zaszczepić". - Wszyscy eksperci są zgodni, że trzeba tą dawkę przypominającą, ten buster podać, aby uchronić się właśnie w tym okresie jesienno-zimowym, kiedy jest zdecydowanie więcej nowych przypadków zakażenia, nie tylko koronawirusem, ale także innych wirusów. Te grupy ryzyka powinny z tej trzeciej dawki jak najszybciej skorzystać - ocenił wiceminister zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia w szkołach 

W zeszłym tygodniu ruszyła akcja szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że dyrektorzy szkół zebrali od rodziców uczniów uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19 w sumie 48 303 deklaracje o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji szczepień organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło 1490 pracowników szkół, a także 3380 członków rodzin uczniów.

Akcja informacyjna oraz zapisy na szczepienia trwały w szkołach od początku września. Przy okazji resort edukacji i nauki poinformował także, że średnio w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.

DOSTĘP PREMIUM