"Musimy chronić antyszczepionkowców przed nimi samymi". Dr Karauda nie ma wątpliwości, kto stoi za nowymi zakażeniami

Antyszczepionkowcy, nie musicie już wierzyć lekarzom, wystarczy, żebyście spojrzeli na statystki ofiar COVID-19. Ponosicie moralną odpowiedzialność, że ludzie wam uwierzyli i część płaci teraz za to najwyższą cenę życia i zdrowia - mówił w TOK FM dr Tomasz Karauda.
Zobacz wideo

W piątek odnotowano ponad 800 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W ostatnich dniach nie było lepiej. W czwartek nowych przypadków było 974, a w środę 882. Czwarta fala pandemii się rozpędza i tylko kwestią czasu wydaje się przekroczenie bariery 1000 zakażeń dziennie. – Powoli wypełniają się szpitalne oddziały chorób zakaźnych, czyli ci wojownicy na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Jak to się będzie rozwijało, to jeszcze przed nami – przyznawał w TOK FM dr Tomasz Karauda, lekarz z oddziału chorób płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego w Łodzi.

Takiej okazji, by zacząć słuchać, jeszcze nie było! Wszystkie podcasty TOK FM za 1 zł

Opowiadał, że kilka dni temu sam przyjmował na oddział pacjentkę z COVID-19. – Kobieta miała 50 lat, nie miała żadnych istotnych obciążeń chorobowych. Bardzo ciężko przeżyła COVID z poważnymi powikłaniami.  I gdy pytałem ją, dlaczego się nie zaszczepiła, to odpowiadała, że miała ważniejsze sprawy, że trochę się obawiała. Omal nie przepłaciła tego życiem – mówił dr Karauda.

W tym kontekście Adam Ozga, prowadzący "Wywiad polityczny", zauważył, że w naszym społeczeństwie u progu czwartej fali zapanowało duże rozprężenie w kwestii reżimu sanitarnego. Mało kto już nosi prawidłowo założoną maskę w autobusie czy innych miejscach publicznych – przyznał Ozga. Lekarz odparł, że zdrowie publiczne to nasza wspólna odpowiedzialność. – Musimy wrócić do dyscypliny własnej. Trzymać dystans, nosić maseczki. Oczywiście, osoby zaszczepione wśród innych zaszczepionych mogą je zdjąć. Jednak w miejscach publicznych nie wiemy, komu możemy zagrozić. Musimy też – niestety – chronić antyszczepionkowców przed nimi samymi – powiedział gość TOK FM.

Przypomniał, że 99 procent nowych przypadków zakażeń dotyczy osób nieszczepionych i to głównie tacy pacjenci nie wychodzą z COVID-19. Zwrócił się też bezpośrednio do antyszczepionkowców. – Siejecie chaos w internecie, a życie wam pokazuje co innego. Nie musicie już wierzyć lekarzom, wystarczy, żebyście spojrzeli na statystki ofiar COVID-19. Ponosicie moralną odpowiedzialność, że ludzie wam uwierzyli i część płaci teraz za to najwyższą cenę życia i zdrowia – mówił dr Karauda.

TOK FM PREMIUM