Koronawirus. Blisko 650 zakażeń. W szpitalach przebywa ponad 1300 chorych na COVID-19 [26 września]
Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w województwie mazowieckim - 131, lubelskim - 122 oraz na Podkarpaciu - 52. W sumie, jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, mamy 643 nowych zakażeń.
"Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. 1 osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - przekazał resort w komunikacie na Twitterze.
Obecnie w szpitalach przebywa 1343 chorych z COVID-19. 148 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.
Od marca 2020 roku w Polsce stwierdzono 2 903 234 zakażeń koronawirusem. 75 572 chorych zmarło.
Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań
W czwartek (23 września) resort zdrowia informował o 974 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19. Najwięcej było na Mazowszu (156) i na Lubelszczyźnie (145). Zmarło tego dnia 14 osób.
Dzień wcześniej - w środę (22 września) - zakażeń było 882, a zgonów aż 20. We wtorek (21 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło 15 chorych.
Koronawirus w Polsce. Będzie lockdown?
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany, o to co musi się wydarzyć, żeby zapadły decyzje o wprowadzaniu obostrzeń odpowiedział: "Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie lokalnie, powiatami takie obostrzenia wprowadzał. Ten wariant będzie uwzględniał dwie zmienne - liczbę osób, które są zaszczepione na danym terenie, ale także wzrost nowych zakażeń".
Zapewnił, że resort zdrowia będzie na bieżąco analizował sytuację z miejscowym sanepidem. - Jeżeli będzie taka deklaracja i takie zalecenie sanepidu, abyśmy wprowadzili obostrzenia na danym terenie, to będziemy je wprowadzać. To będę podobne obostrzenia jak w poprzednich falach - wskazał wiceszef MZ.
Kraska na pytanie o to, jakiego rodzaju obostrzenia będą wprowadzane w pierwszej kolejności, przekazał: "Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach". Zaznaczył, że rząd będzie się "starał, żeby to nie dotknęło polskich przedsiębiorców, bo wiemy, jak dotkliwe dla gospodarki jest wprowadzanie, nawet lokalnie, lockdownów".
Trzecia dawka szczepionki
W piątek 24 września rozpoczęła się rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami. Resort zdrowia - mając na uwadze zalecenia Rady Medycznej - rozpoczął wystawianie skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób powyżej 50 lat i dla mających bezpośredni kontakt z pacjentem pracowników ochrony zdrowia.
W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania, od 23 września 2021 r. lekarz - dla określonych grup osób - może wystawić samodzielnie skierowanie na szczepienie przypominające. Skierowania na trzecią dawkę szczepionki dla osób 50 plus mają być automatycznie wystawiane według numerów PESEL wtedy, gdy danej osobie minie pół roku od pełnego zaszczepienia.
Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu.
Dawka dodatkowa, uzupełniająca, podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. Dawka w tym przypadku podawana jest w celu osiągnięcia optymalnej ochrony.
Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.
-
Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił. "Moja historia została wykorzystana"
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Mniejsze parówki, cieńszy papier toaletowy. Trwa masowe mydlenie oczu konsumentom
-
Gdyby nie on, Ruda Śląska mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. "To bardzo źle, że nie został upamiętniony"
- Szef dyplomacji UE odwiedził Odessę. "Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba"
- Twitter, czyli "syndrom Szymborskiej-Gołoty". Prof. Matczak o "igrzyskowości polityki" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Wybory na Słowacji. Kolejki w Bratysławie. Kilka skarg na naruszenie ciszy wyborczej
- Wypadek na A1. Łódzka policja wydała oświadczenie: Kierowcą nie był funkcjonariusz ani jego syn
- Orlen dba o nastroje wyborców, prezes Glapiński melduje prezesowi wykonanie zadania. A po wyborach "choćby potop"