Koronawirus w Polsce. 421 nowych zakażeń [27 września]

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek 27 września o 421 nowych zakażeniach koronawirusem.
Zobacz wideo

- Mamy 421 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (82), lubelskiego (59), zachodniopomorskiego (42), podkarpackiego (34), małopolskiego (27), wielkopolskiego (23), pomorskiego (22), łódzkiego (20), podlaskiego (20), śląskiego (20), dolnośląskiego (17), kujawsko-pomorskiego (13), warmińsko-mazurskiego (11), świętokrzyskiego (9), opolskiego (4), lubuskiego (3) - poinformowało w poniedziałek 27 września Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Wczoraj (26 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 643 nowych zakażeniach; jedna osoba zmarła "z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami".

W sobotę było 917 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 20 osób z COVID-19. W piątek (24 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 813 nowych zakażeniach na COVID-19. 14 osób zmarło.

W czwartek (23 września) resort zdrowia informował o 974 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19. Najwięcej było na Mazowszu (156) i na Lubelszczyźnie (145). Zmarło tego dnia 14 osób. 

Dzień wcześniej - w środę (22 września) - zakażeń było 882, a zgonów aż 20. We wtorek (21 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło 15 chorych.

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19

W miniony piątek - 24 września - rozpoczęła się rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia i pracowników medycznych, którzy mają kontakt z pacjentami.

Skierowania na trzecią dawkę szczepionki dla osób 50 plus mają być automatycznie wystawiane według numerów PESEL wtedy, gdy danej osobie minie pół roku od pełnego zaszczepienia. W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania, od 23 września 2021 r. lekarz - dla określonych grup osób - może wystawić samodzielnie skierowanie na tzw. szczepienie przypominające.

Dawka przypominająca podawana jest w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Czwarta fala koronawirusa. Będzie lockdown?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany, o to co musi się wydarzyć, żeby zapadły decyzje o wprowadzaniu obostrzeń odpowiedział: "Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie lokalnie, powiatami takie obostrzenia wprowadzał. Ten wariant będzie uwzględniał dwie zmienne - liczbę osób, które są zaszczepione na danym terenie, ale także wzrost nowych zakażeń".

Zapewnił, że resort zdrowia będzie na bieżąco analizował sytuację z miejscowym sanepidem. - Jeżeli będzie taka deklaracja i takie zalecenie sanepidu, abyśmy wprowadzili obostrzenia na danym terenie, to będziemy je wprowadzać. To będę podobne obostrzenia jak w poprzednich falach - wskazał wiceszef MZ.

Kraska na pytanie o to, jakiego rodzaju obostrzenia będą wprowadzane w pierwszej kolejności, przekazał: "Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach". Zaznaczył, że rząd będzie się "starał, żeby to nie dotknęło polskich przedsiębiorców, bo wiemy, jak dotkliwe dla gospodarki jest wprowadzanie, nawet lokalnie, lockdownów".

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM