Koronawirus w Polsce. Znów prawie 1000 nowych przypadków. Aż 29 zgonów w związku z COVID-19 [28 września]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Jak wynika z danych MZ, 29 osób zmarło w związku COVID-19.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Najwięcej nowych przypadków dotyczy województw: lubelskiego (198) i mazowieckiego (150). 

W związku z COVID-19 minionej doby zmarło 29 osób. 

W szpitalach jest 1529 osób z COVID-19, w tym 168 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało we wtorek, 28 września, Ministerstwo Zdrowia. 28 sierpnia hospitalizowanych było 406 chorych z COVID-19. MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6403 łóżka i 644 respiratory.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 84 820 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 662 115 zakażonych.

Koronawirus w Polsce. Ile jest zachorowań?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek 27 września o 421 nowych zakażeniach koronawirusem i braku zgonów wśród zakażonych.

W niedzielę (26 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 643 nowych zakażeniach; jedna osoba zmarła "z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami".

W sobotę było 917 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 20 osób z COVID-19. W piątek (24 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 813 nowych zakażeniach na COVID-19. 14 osób zmarło.

Koronawirus. Rząd chce przedłużyć obostrzenia 

Przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów – zakłada projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego obostrzeń covidowych.

Projekt zmienionego rozporządzenia został już skierowany do podpisu premiera. Zakłada m.in. przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów. 

Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzone mają być regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.

Projekt przewiduje również m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP, o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica.

Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa – o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą.  Projekt zakłada ponadto zwolnienie z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących zadania służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane czynności np. konwojowanych. Regulacja ma wejść w życie z dniem 30 września 2021 r.

Trzecia dawka szczepionki  

W piątek 24 września rozpoczęła się rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami. Resort zdrowia - mając na uwadze zalecenia Rady Medycznej - rozpoczął wystawianie skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób powyżej 50 lat i dla mających bezpośredni kontakt z pacjentem pracowników ochrony zdrowia.  

W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania, od 23 września 2021 r. lekarz - dla określonych grup osób - może wystawić samodzielnie skierowanie na szczepienie przypominające. Skierowania na trzecią dawkę szczepionki dla osób 50 plus mają być automatycznie wystawiane według numerów PESEL wtedy, gdy danej osobie minie pół roku od pełnego zaszczepienia.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Dawka dodatkowa, uzupełniająca, podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. Dawka w tym przypadku podawana jest w celu osiągnięcia optymalnej ochrony.

Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM