Koronawirus w Polsce. 1234 nowych zakażeń. Najgorzej jest na Lubelszczyźnie [29 września]

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę 29 września o 1234 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 22 chorych.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń - 220 - stwierdzono w województwie lubelskim. W sumie, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, mamy 1234 nowe przypadki.

W ciągu ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarło w sumie 22 chorych.

Od marca 2020 roku stwierdzono w Polsce 2 905 866 zakażeń koronawirusem. W tym czasie zmarło 75 623 chorych.

Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że wykryto ponad 1200 nowych zakażeń, co oznacza, że "przekroczyliśmy barierę czwartej fali". - Jest to wyraźny skok z tygodnia na tydzień. Dynamika wzrostu w ostatnim czasie jest troszkę mniejsza niż dwa tygodnie temu. W zasadzie tego należało się spodziewać - ocenił Niedzielski w Radiu Plus. Według ministra czwarta fala rozwija się zgodnie z przewidywaniami ekspertów.

Koronawirus. Bilans zachorowań

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 975 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Jak wynika z danych MZ, 29 osób zmarło w związku COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek 27 września o 421 nowych zakażeniach koronawirusem i braku zgonów wśród zakażonych.

W niedzielę (26 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 643 nowych zakażeniach; jedna osoba zmarła "z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami".

Koronawirus w Polsce. Przedłużenie obostrzeń

Przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów - zakłada projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego obostrzeń covidowych.

Projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji, z informacją, że została już skierowany do podpisu premiera. Dokument zakłada m.in. przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego rozporządzenia.

Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzone mają być regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19 osobie, która została zaszczepiona poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem.

Projekt przewiduje również m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP, o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica.

Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa – o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów – Przemyśl – Kijów.

Projekt zakłada ponadto zwolnienie z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących zadania służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane czynności np. konwojowanych.

Regulacja ma wejść w życie z dniem 30 września 2021 r.

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19

W miniony piątek - 24 września - rozpoczęła się rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia i pracowników medycznych, którzy mają kontakt z pacjentami.

Skierowania na trzecią dawkę szczepionki dla osób 50 plus mają być automatycznie wystawiane według numerów PESEL wtedy, gdy danej osobie minie pół roku od pełnego zaszczepienia. W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania, od 23 września 2021 r. lekarz - dla określonych grup osób - może wystawić samodzielnie skierowanie na tzw. szczepienie przypominające.

Dawka przypominająca podawana jest w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu.

TOK FM PREMIUM