Kraska: Czwarta fala stała się faktem, jest 1208 nowych przypadków zakażenia

Czwarta fala stała się faktem, jest 1208 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, zmarło 27 osób z COVID-19 - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podał także, że w szpitalach przebywa 1614 osób z COVID-19, w tym 172 na intensywnej terapii.
Zobacz wideo

Wiceminister zdrowia pytany był w czwartek w Polskim Radiu 24 o aktualną sytuację epidemiczną w Polsce.

- Czwarta fala stała się faktem (...). Wczoraj przekroczyliśmy tysiąc przypadków (zakażeń SARS-CoV-2 - PAP); mówiliśmy od tygodnia, że to nastąpi i rzeczywiście nastąpiło. Dziś też mamy powyżej tysiąca przypadków - 1208, czyli ten trend wzrastający zdecydowanie już w tej chwili się utrwalił. Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia to mamy wzrost o 24 proc. Także niestety, i to jest liczba, która jeszcze bardziej mnie martwi, 27 osób niestety zmarło - odpowiedział Kraska.

- To są liczby, które powinny nam, tym osobom, które są jeszcze niezaszczepione, które się wahają czy się zaszczepić, uzmysłowić, że to może dotyczyć każdego z nas, każdego z naszych bliskich, że możemy trafić do szpitala, że możemy umrzeć. Myślę, że (...) osoby, które się wahają powinny się udać do punktów szczepień, aby przyjąć szczepionkę, to jest jedyna broń, która może powstrzymać nas przed dużym efektem czwartej fali - wskazał.

Wiceszef resortu zdrowia zwrócił uwagę też na wzrastającą liczbę hospitalizacji. Poinformował, że obecnie hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest 1614 osób, co oznacza - jak mówił - że w ciągu ostatniej doby do szpitali trafiło kolejnych 48 osób. - Podaję te liczby nie po to by zanudzić słuchaczy, ale by uzmysłowić, że codziennie tych pacjentów niestety przybywa - zaznaczył Kraska. Podał też, że na intensywnej terapii przebywa obecnie 172 pacjentów z COVID-19, w ciągu ostatniej dobry liczba ta zwiększyła się o siedmiu pacjentów. - To są osoby, które walkę z koronawirusem mogą przegrać - dodał.

Kraska wskazał też na to, że w województwach z najniższym wskaźnikiem wyszczepień jest najwięcej zajętych w szpitalach tzw. łóżek covidowych, czyli przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. - Tu przoduje województwo lubelskie, na te chwilę mamy tam zajęte 50 proc. wszystkich łóżek, które na dzień dzisiejszy przeznaczyliśmy dla tych pacjentów. Na drugim miejscu jest województwo podkarpackie - 41 proc., (na trzecim - PAP) woj. podlaskie - 32 proc. - podał.

W środę Ministerstwo Zdrowia podało informację o tym, że badania potwierdziły 1234 nowe zakażeń koronawirusem, najwięcej w woj. lubelskim – 220, oraz, że zmarły 22 osoby z COVID-19. W środę resort informował też, że w szpitalach przebywa 1566 osób z COVID-19, w tym 174 pacjentów podłączonych do respiratorów.

TOK FM PREMIUM