Do psychiatry jak do dentysty? Ekspert o "stomatologizacji" psychiatrii

- Ktoś dla kogo ważne jest jego własne zdrowie psychiczne lub zdrowie psychiczne najbliższego członka rodziny, będzie chciał zaopatrzyć się w odpowiednią pomoc jak najszybciej. Jeśli miałby to być prywatny gabinet psychiatryczny, to tak się stanie i to nie jest nic dziwnego - mówił w TOK FM prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. Czy to oznacza koniec psychiatrów w publicznej ochronie zdrowia?
Zobacz wideo

W środę reporterzy TOK FM informowali, że dwie trzecie psychiatrów-specjalistów składa wypowiedzenia umów z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jedną z przyczyn ma być brak podwyżek, o które lekarze wielokrotnie wnioskowali. Sytuacja w placówce jest trudna, bo niebawem zostanie tam dwóch z sześciu lekarzy. Podobne problemy dotykają szpitali psychiatrycznych także w innych miastach. 

Prof. Piotr Gałecki - konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii - zwracał uwagę, że praca w takim miejscu jest trudna i obciążająca psychicznie. Lekarze mają tam do czynienia z pacjentami już ciężej chorymi (niż np. ci, którzy korzystają z pomocy w poradniach), często nieakceptującymi swojej choroby, niechcącymi współpracować albo takimi, którzy zostali do szpitala skierowani przez sąd, bo weszli w konflikt z prawem. 

W tych placówkach, które są niedoinwestowane, problemy lekarzy się nawarstwiają. Bo jest mniej personelu, więc pracy jest więcej i nie można zapewnić pacjentom takiego komfortu leczenia, jakiego by się oczekiwało. - Problem jest szczególnie istotny w dużych miastach, dlatego że rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych jest duże, pacjentów jest coraz więcej. W związku z tym to prywatne spółki czy prywatne gabinety lekarskie stają się atrakcyjnym miejscem wykonywania tego zawodu - powiedział prof. Gałecki.

Prowadzący audycję red. Paweł Sulik zastanawiał się, czy - wobec tego - czeka nas "stomatologizacja" polskiej psychiatrii. Co oznacza, że większość tego typu lekarzy przejdzie po prostu do usług prywatnych. 

Zdaniem prof. Gałeckiego "tak do końca nie będzie". - Ale z tym określeniem się już spotkałem i ono trochę odzwierciedla to zjawisko - przyznał krajowy konsultant. - Ktoś dla kogo ważne jest jego własne zdrowie psychiczne lub zdrowie psychiczne najbliższego członka rodziny, będzie chciał zaopatrzyć się w odpowiednią pomoc jak najszybciej. Jeśli miałby to być prywatny gabinet psychiatryczny, to tak się stanie i to nie jest nic dziwnego - nadmienił.

Natomiast prof. Gałecki przewidywał, że bardziej niż do prywatnej opieki zdrowotnej psychiatrzy będą przechodzić ze szpitali po prostu do placówek ambulatoryjnych (czyli do poradni). - W publicznej służbie zdrowia nie ma problemu z personelem jeśli chodzi o poradnie zdrowia psychicznego. Te świadczenia są relatywnie dobrze wycenione w stosunku na przykład do hospitalizacji - podawał. - Zarówno w Kielcach czy w Warszawie nie ma problemu z lekarzami w poradniach zdrowia psychicznego. Te problemy dotyczą oddziałów całodobowych. To wynika z wyceny tych usług - dodał.

Na koniec red. Sulik pytał też o psychiatrię dziecięcą. Przypomniał, że rok temu obszerny raport w jej sprawie przygotowała Najwyższa Izba Kontroli. Jednym z głównych wniosków był fakt, że dochodzi do sytuacji, iż dzieci i młodzież kierowane są na oddziały psychiatryczne dla dorosłych. Czy tak się dzieje także dziś? - Zdarza się to wyjątkowo rzadko i w bardzo uzasadnionych przypadkach - indywidualnie a nie systemowo - odparł gość TOK FM.

Dopytywany z kolei o czas oczekiwania na przyjęcie na oddział w przypadku pilnych przypadków wskazał, że "pilne hospitalizacje są realizowane na bieżąco". - Czasem wiąże się to z przepełnieniem oddziałów, ale nie wyobrażam sobie, by pacjent, który wymaga pilnej pomocy nie został przyjęty do szpitala. W psychiatrii dorosłych takie rzeczy się praktycznie nie zdarzają - przekonywał prof. Gałecki. - Często pojawia się sytuacja (...), że w danym szpitalu nie ma miejsca, ale wtedy ten szpital ma obowiązek zapewnić to miejsce w innym szpitalu czy na innym oddziale - dodał.  

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM