Koronawirus w Polsce. Ponad 1300 nowych zakażeń. Najgorzej jest na Lubelszczyźnie [2 października]
Badania potwierdziły 1344 nowe zakażenia koronawirusem; zmarły 23 osoby z COVID-19 - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.
Nowe zakażenia dotyczą osób z województw: lubelskiego (254), mazowieckiego (242), podlaskiego (91), zachodniopomorskiego (82), pomorskiego (80), śląskiego (79), małopolskiego (71), dolnośląskiego (68), wielkopolskiego (65), kujawsko-pomorskiego (63), warmińsko-mazurskiego (61), łódzkiego (59) podkarpackiego (57), świętokrzyskiego (22), lubuskiego (15), opolskiego (15).
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń
W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1362 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 16 osób zmarło w związku z COVID-19.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało o 1208 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Na prowadzeniu - jeśli chodzi o liczbę zachorowań w poszczególnych województwach - znajdowało się woj. lubelskie, gdzie odnotowano 241 nowych przypadków. Zmarło tego dnia 27 osób.
Dzień wcześniej, w środę (29 września) nowych zakażeń było 1234. Pierwszy raz od końca maja przekroczyliśmy granicę 1000 przypadków. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił też, że "przekroczyliśmy barierę czwartej fali".
We wtorek resort zdrowia informował o 975 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Jak wynika z danych MZ, 29 osób zmarło w związku COVID-19 tego dnia.
Natomiast w poniedziałek (27 września) nowych zakażeń było 421. Tego dnia ministerstwo podało, że nikt nie zmarł z powodu COVID-19.
Zastój w szczepieniach
- Największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych. W woj. lubelskim i podkarpackim wynikowość testu wynosi 6 proc., podczas gdy w całym kraju 3 proc. - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Przedstawiciele rządu i eksperci podkreślają, że najskuteczniejszą ochroną przeciwko COVID-19 są szczepienia. W Polce w pełni zaszczepionych jest tylko 19,404 mln osób (dane z czwartku). To za mało, by móc wytworzyć odporność zbiorową. We wtorek rząd poinformował o kolejnej odsłonie kampanii proszczepiennej - to spoty wideo, które będą emitowane w telewizji i internecie oraz dźwięki emitowane w radiu.
Czy będą nowe obostrzenia?
Na razie rząd nie planuje zaostrzania obostrzeń epidemicznych. Projekt najnowszego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowano opublikowano na początku tygodnia. Zakłada on dokładnie takie same zasady, jak obecnie - czyli np. zakrywanie ust i nosa w przestrzeni zamkniętej.
- Jeżeli sytuacja będzie wymagała tego, by rozporządzenie zmienić, to oczywiście ono będzie zmienione - mówił we wtorek Wojciech Andrusiewicz. - Na dziś ta perspektywa to koniec października, ale nie można wykluczyć, że po drodze wydarzy się sytuacja wzrostu zakażeń w którymś z powiatów, czy w całym województwie, która będzie wymagała innego podejścia niż wskazane w rozporządzeniu - dodał.
Posłuchaj podcastu!
-
Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił. "Moja historia została wykorzystana"
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Gdyby nie on, Ruda Śląska mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. "To bardzo źle, że nie został upamiętniony"
-
Wypadek na A1. Łódzka policja wydała oświadczenie: Kierowcą nie był funkcjonariusz ani jego syn
- Szef dyplomacji UE odwiedził Odessę. "Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba"
- Twitter, czyli "syndrom Szymborskiej-Gołoty". Prof. Matczak o "igrzyskowości polityki" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Wybory na Słowacji. Kolejki w Bratysławie. Kilka skarg na naruszenie ciszy wyborczej
- Orlen dba o nastroje wyborców, prezes Glapiński melduje prezesowi wykonanie zadania. A po wyborach "choćby potop"
- Mniejsze parówki, cieńszy papier toaletowy. Trwa masowe mydlenie oczu konsumentom